ZAMEK Culture Centre

DWULATKA. Szkoła praktyk animacyjnych

 „Dwulatka. Szkoła praktyk animacyjnych” to dwuletni kurs przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi.

Podczas zajęć uczymy jak wykorzystywać narzędzia i metody kultury i sztuki, aby realizować dobre, odpowiedzialne i angażujące projekty społeczne.

Tematykę kulturalną łączymy z obszarami edukacji, zdrowia i ochrony środowiska, bo wierzymy, że właśnie w takim interdyscyplinarnym, holistycznym podejściu możemy się realizować jako ludzie.

Program Dwulatki złożony jest z czterech bloków:

BLOK I to cykl spotkań, podczas których przekazujemy wiedzę. Wspólnie zastanawiamy się, jak realizować działania włączające różne grupy odbiorców i odbiorczyń, jak angażować ich we wspólne działania oraz jakie cele stawiać sobie w takich działaniach. Realizujemy diagnozy społeczne, sprawdzamy, czego potrzebują uczestniczki i uczestnicy proponowanych projektów.

BLOK II to seria zajęć, podczas których uczestnicy mogą zainspirować się do działania. Biorą udział w zajęciach prezentujących różne metody i obszary działań, m.in.: mikrohistorie, pracę ze sztuką (współczesną), przeciwdziałanie dyskryminacji, teatr ze społecznością. W międzyczasie rozmawiamy o tym, jak wspomniane zajęcia wpływają na ich myślenie o działaniach społecznych.

BLOK III i IV to części poświęcone praktycznemu realizowaniu projektów przez uczestniczki i uczestników Dwulatki. Początkowo spotykamy się, by przekazać najważniejsze informacje na temat logistyki i organizacji działań projektowych i dzielimy się na grupy, które będą wspólnie realizować konkretne projekty społeczne. Wspólnie dopracowujemy pomysły na nie i rozpoczynamy „pracę w terenie”. Jako organizatorzy bierzemy na siebie wszelkie rozliczenia i księgowość i wspieramy nasze grupy w ich działaniach.

 

W skrócie zatem podczas Dwulatki przekazujemy wiedzę i inspirujemy, by wspierać uczestników i uczestniczki w ich własnych projektach realizowanych ze społecznością.

 

Zespół programowy: Ewelina Banaszek, Katarzyna Chajbos, Bartek Lis, Jakub Walczyk.

 

Poniżej znajdują się odnośniki do pierwszej i drugiej edycji Dwulatki

 

 

 

Projekt grafiki: Anna Kaźmierak, Miło to widzieć

-----------------------

Grafika jest podzielona kolorystycznie. Po skrajnej prawej i lewej jest kolor niebiesko-zielony. Na środku dominujący kolor pomarańczowy. Znajduje się na nim biały napis DWULATKA podzielony na sylaby ułożone od góry do dołu: DWU-LAT-KA. Poniżej – czarny napis: Szkoła praktyk animacyjnych. Napisy na grafice przypominają odręczne pismo dzieci. Literki są lekko koślawe.

 

Events

Date
Categories
Participants