DWULATKA. Szkoła praktyk animacyjnych
„Dwulatka. Szkoła
praktyk animacyjnych” to dwuletni
kurs przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności
w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi.
Podczas zajęć uczymy jak wykorzystywać narzędzia i metody kultury i sztuki, aby realizować dobre, odpowiedzialne i angażujące projekty społeczne.
Tematykę kulturalną łączymy z obszarami edukacji, zdrowia i ochrony środowiska, bo wierzymy, że właśnie w takim interdyscyplinarnym, holistycznym podejściu możemy się realizować jako ludzie.
Program Dwulatki złożony jest z czterech bloków:
BLOK I to cykl spotkań, podczas których przekazujemy wiedzę. Wspólnie zastanawiamy się, jak realizować działania włączające różne grupy odbiorców i odbiorczyń, jak angażować ich we wspólne działania oraz jakie cele stawiać sobie w takich działaniach. Realizujemy diagnozy społeczne, sprawdzamy, czego potrzebują uczestniczki i uczestnicy proponowanych projektów.
BLOK II to seria zajęć, podczas których uczestnicy mogą zainspirować się do działania. Biorą udział w zajęciach prezentujących różne metody i obszary działań, m.in.: mikrohistorie, pracę ze sztuką (współczesną), przeciwdziałanie dyskryminacji, teatr ze społecznością. W międzyczasie rozmawiamy o tym, jak wspomniane zajęcia wpływają na ich myślenie o działaniach społecznych.
BLOK III i IV to części poświęcone praktycznemu realizowaniu projektów przez uczestniczki i uczestników Dwulatki. Początkowo spotykamy się, by przekazać najważniejsze informacje na temat logistyki i organizacji działań projektowych i dzielimy się na grupy, które będą wspólnie realizować konkretne projekty społeczne. Wspólnie dopracowujemy pomysły na nie i rozpoczynamy „pracę w terenie”. Jako organizatorzy bierzemy na siebie wszelkie rozliczenia i księgowość i wspieramy nasze grupy w ich działaniach.
W skrócie zatem podczas Dwulatki przekazujemy wiedzę i inspirujemy, by wspierać uczestników i uczestniczki w ich własnych projektach realizowanych ze społecznością.
Zespół programowy: Ewelina Banaszek, Bartek Lis, Jakub Walczyk.
Poniżej znajdują się odnośniki do pierwszej i drugiej edycji Dwulatki
Projekt grafiki: Anna Kaźmierak, Miło to widzieć
-----------------------
Grafika jest podzielona kolorystycznie. Po skrajnej prawej i lewej jest kolor niebiesko-zielony. Na środku dominujący kolor pomarańczowy. Znajduje się na nim biały napis DWULATKA podzielony na sylaby ułożone od góry do dołu: DWU-LAT-KA. Poniżej – czarny napis: Szkoła praktyk animacyjnych. Napisy na grafice przypominają odręczne pismo dzieci. Literki są lekko koślawe.