
Imieniny Ulicy 2011
Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury „Zamek” organizuje od 1994 roku.
Święto Ulicy, przy której „Zamek” ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Święto Niepodległości.
Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury ZAMEK. Na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków. Jednym z jego istotnych elementów jest przeprowadzana wspólnie z Fundacją Barka akcja Pomóż bliźnim przetrwać zimę. W 2011 roku Imieniny Ulicy Święty Marcin odbyły się w odnowionej formule.
Po pierwsze – rozszerzyliśmy przestrzeń świętowania na całą ulicę. Naszą ideą było zwrócenie uwagi na ulicę i ożywienie Świętego Marcina nie tylko podczas przejścia korowodu. Tego dnia Święty Marcin zamienił się w deptak. Pod wieżowcami Alfa stanęły stoiska z rogalami, na ulicy wystąpili muzycy, bębniarze i kataryniarz. Piękne, malownicze podwórka zamieniły się dzięki Stowarzyszeniu Inner Art w przestrzeń teatralną, filmową i performatywną. Znalazły się tam kramiki z wyrobami hand made oraz zakamarki czekające na odkrycie. Ulicy Św. Marcin poświęcone było specjalne wydanie gry miejskiej.
Po drugie – ważne było dla nas zaangażowanie mieszkańców Poznania, szczególnie ulicy Święty Marcin oraz usytuowanych przy niej instytucji. Zaproszenie do wspólnego działania przyjęli: kino Muza, Biblioteka Raczyńskich, (która już za rok przeniesie się do nowego budynku), Stowarzyszenie Inner Art, Akademia Muzyczna, Kluboksięgarnia Głośna i kultowy Kociak. Do mieszkańców miasta skierowany był konkurs Tropem Tradycji na elementy wzbogacające Korowód Świętomarciński oraz otwarte warsztaty Wy-strój Św. Marcina.
„Wystrój Św. Marcina!” – warsztaty zorganizowane przez Wędrownych Architektów i CK ZAMEK odbyły się w Warsztatowni 23 (zaadaptowana przestrzeń pustego pawilonu sklepowego na ul. Mielżyńskiego 23) w dwóch grupach dla dzieci i młodzieży. W ich ramach staraliśmy się opracować elementy akcji budowlanej, której finał odbył się podczas parady 11 listopada. Celem akcji była odbudowa prestiżu ulicy Św. Marcin, poprzez zachęcenie do włączenia się mieszkańców bezpośrednio w sam proces budowy nowych, ale wywodzących się z tradycji miejsca elementów wystroju ulicy. Warsztaty były prowadzone w formule nieoficjalnych konsultacji społecznych metodą warsztatową.
Tropem Tradycji – konkurs na elementy (projekty postaci, machin, pojazdów), które wzbogaciły Korowód Świętego Marcina. Konkurs był otwarty i skierowany do wszystkich: szkół, rad osiedli, fundacji, stowarzyszeń i osób fizycznych. Jego ideą było wzbogacenie poznańskiej tradycji oraz zaangażowanie społeczności lokalnej. Na konkurs nadesłano 12 prac – cztery z nich zostały zrealizowane.
Po trzecie – rozpoczęliśmy debatę o ulicy Św. Marcin i zmianach na niej zachodzących. Na pierwsze spotkanie z cyklu „W Centrum o centrum” zaprosiliśmy do Zamku w przeddzień Imienin. Historii ulicy poświęcona była też wystawa uliczna na jednym z podwórek, wykład (w Kociaku) oraz folder. Poznański grafik Marcin Markowski stworzył plakat imprezy.
--
Plakat jest utrzymany w barwach
narodowych. Tło jest
czerwone, na środku widać białą postać Świętego Marcina na koniu, koń ma nieproporcjonalnie długie nogi. Na jego brzuchu widzimy napis: 11 LISTOPADA 2011, IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN, CENTRUM KULTURY ZAMEK W POZNANIU. Postać Św. Marcina jest czarna, a na szyi ma biały szalik.