
Twórczy relaks w WARSZTATOWNI!
Czy można zmienić świat za pomocą
nożyczek? Jeszcze jak!
W
październiku otworzyliśmy WARSZTATOWNIĘ, czyli nową przestrzeń
w Zamku, którą chcemy współtworzyć razem z Wami. W listopadzie
będziemy kontynuować nasze spotkania i możesz do nas dołączyć
w dowolnym momencie. Jeżeli
masz ochotę uwolnić swój twórczy potencjał i chcesz
poeksperymentować w różnych technikach – nie tylko
artystycznych – to zapraszamy Cię do przyjaznego miejsca,
w którym będziesz mógł/mogła realizować swoje pomysły pod
okiem profesjonalnych prowadzących.
Proponujemy Ci kilka cykli warsztatów, podczas których będziemy się twórczo
relaksować, robiąc coś z niczego – przygotowaliśmy dużo materiałów z odzysku. Jeżeli
tak jak nam, zależy Ci na działaniu w zgodzie z potrzebami naszej planety,
znajdziemy wspólny język w Warsztatowni #ekoczułej.
Na warsztaty nie trzeba się zapisywać, wystarczy zakupić miesięczny karnet (obowiązuje
na 4 spotkania w danym miesiącu).
Wiek 14+
KARNETY NA LISTOPAD
_____________
Plakat przedstawia napis "Warsztatownia" z liter rozsypanych na rysunkowym pokrowcu na ubranie zawieszony na wieszaku. Znajdują się na nim nitki, guziki, wbite szpilki, nożyczki. W prawym górnym rogu mały napis "listopad".
Warsztatownia #ekoczuła
Wykorzystując proste narzędzia i tradycyjne techniki, nauczymy się, jak za pomocą przetwarzania materiałów, możemy wpływać na środowisko, tworząc ekologiczne rozwiązania dla przyszłości! Odcinamy się od konsumpcjonizmu i nadmiernej produkcji. Wszystko, co potrzebne do tworzenia sztuki już mamy – materiały, narzędzia i naszą wyobraźnię.
Projekt nowego ekomiejsca, przestrzeni warsztatowej do działań z tkaniną, wełną, sznurkiem, materiałem i papierem. Koncepcja zajęć krawieckich (także DIY), projektowych, scenograficznych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, opierać się będzie na zrównoważonym podejściu do wykorzystania materiałów z odzysku w procesie tworzenia obiektów. Dając im drugie życie lub po prostu inną funkcję czy przeznaczenie. W WARSZTATOWNI zajęcia będą prowadziły artystki, które w swojej pracy twórczej wykorzystują materiały przeznaczone do utylizacji lub te przyjazne środowisku, tj. papier. Artystki tworzą swoje prace i obiekty w duchu upcyklingu. Chodzi o ponowne wykorzystanie, nadanie atrakcyjnej, artystycznej formy oraz użyteczności.
Warsztaty poprowadzą:
IZABELA KOLKA – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku malarstwo, Collegium da Vinci w Poznaniu na kierunkach: produkcja filmowa, grafika projektowa. Scenografka, kostiumografka, innowatorka – zrealizowała ponad 50 scenografii i projektów teatralnych w Polsce i za granicą. Projektuje ekspozycje muzealne, tworzy autorskie filmy i grafiki. Propaguje szeroko pojętą plastykę jako edukatorka artystyczna, angażuje się w działalność społeczno-artystyczną.
AGNIESZKA GIERACH – zajmuje się scenografią i kostiumem teatralnym, aranżacją wystaw i wnętrz, tworzy projekty spektakli plenerowych, zdarzeń i instalacji, przy realizacji których współpracuje z różnymi instytucjami i artystami – m.in. z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Poznańską Fundacją Artystyczną, z Teatrem A3, Akademią Muzyczną w Poznaniu, Teatrem Animacji w Poznaniu. Od kilkunastu lat uczestniczy w projekcie „Teatr w każdej wiosce” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Podgórnym. Podczas licznych warsztatów plastycznych, tworząc razem z dziećmi kostiumy i elementy dekoracji, wciąż od nowa odkrywa tajemnice teatru. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Jest laureatką Nagrody im. Zenobiusza Strzeleckiego z 1998 roku za najlepszy dyplom z zakresu scenografii. Otrzymała także Medal Młodej Sztuki za scenografię i kostiumy do „Cyrulika sewilskiego”, prezentowanego w ramach Poznania na Malcie w 1997 roku. Otrzymała również Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Autorka książki „Jak zrobić teatr z dziećmi RAZEM” napisanej w ramach rocznego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 roku.
PAPER MACHE / LISTOPAD / GRUPA I
PAPER MACHE / LISTOPAD / GRUPA II
UPCYCLING LAB / LISTOPAD / GRUPA I
UPCYCLING LAB / LISTOPAD / GRUPA II
Warsztaty #stworzenia
Uwolnij twórcze stworzenie, które masz w sobie!
Na zajęcia prowadzone przez Magdalenę Geściak zapraszamy osoby początkujące w dziedzinie grafiki. Uczestnicy i uczestniczki WARSZTATOWNI poznają wybrane zagadnienia z grafiki projektowej i techniki graficznej, a także nauczą się ich wykorzystania w swojej twórczości. Będziemy zaznajamiać się także z technikami rękodzieła, wykonując figurki, biżuterię z glinki polimerowej czy lalki artystyczne. W każdym miesiącu będzie realizowany nowy zakres tematów, by dać możliwość tworzenia prac według własnych pomysłów. Odbitki swoich dzieł będzie można drukować nie tylko na papierze, ale też na torbach i innych materiałach. Łączenie różnych technik i nowych rozwiązań to prawdziwy trening wyobraźni, jaki oferuje pracownia. Ale to nie wszystko – będę też pokazy i warsztaty.
MAGDALENA GEŚCIAK
Studentka V roku grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jednym z jej głównych nurtów zainteresowań jest typografia. Prace autorstwa Magdaleny były prezentowane na wielu wystawach oraz otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursach, również międzynarodowych. Uczestniczy w targach sztuki, gdzie wystawia swoje rękodzieło pod nazwą „Dziobony”.
STWORZENIA / LISTOPAD / GRUPA I
STWORZENIA / LISTOPAD / GRUPA II