
MOJA MUZYKA #41: „Pejzaż akustyczny ‒ impresje na temat Ravela”
-
TypMuzyka
-
MiejsceSala pod Zegarem
-
Godzina g. 19
-
Data 25.02.2016
Moja Muzyka #41
Pejzaż Akustyczny – Impresje na temat Ravela
Ten interdyscyplinarny projekt powstał poprzez spotkanie muzyki z malarstwem. Punktem wyjścia jest Sonata na skrzypce i wiolonczelę Maurycego Ravela. Posługując się pojęciem pejzażu akustycznego, artyści, przy pomocy różnych mediów, prezentują swoje impresje na temat tego utworu zabierając publiczność w akustyczną i wizualną podróż poprzez meandry malarskiej i muzycznej wyobraźni.
Chcemy zabrać Państwa w podróż. Będzie prowadzić ona przez meandry naszej malarskiej i muzycznej wyobraźni. Mamy nadzieję, że to spotkanie z Maurice`m Ravelem będzie dla Państwa równie odświeżające i inspirujące jak nasza pierwsza rozmowa około pół roku temu. Tym razem nie odbędzie się ona za pomocą słów, a będzie podróżą samą w sobie – poprzez formę i barwę zarówno akustyczną, jak i wizualną.
Jan Czaja – wiolonczela / Julia Idasiak – malarstwo / Joanna Kreft – skrzypce / Marta Węgiel - malarstwo
Jan Czaja – wiolonczelista, swoją edukacje związał z Poznaniem, Wrocławiem i Berlinem. Jego pasją jest muzyka kameralna, a ulubionymi seminariami na studiach były zajęcia z historii sztuki. Niedawno uzyskał dyplom magisterski (Master of Music) w klasie prof. Markusa Nyikosa w Berlińskim Uniwersytecie Sztuk, otrzymując ocenę wyróżniającą. Wcześniej jego mistrzami byli prof. Stanisław Firlej i dr Tomasz Lisiecki. Laureat m.in. konkursów im Dezyderiusza Danczowskiego, Antonio Janigro, Augustina Prohazku, stypendysta Ministra Kultury. Janek angażuje się w projekty interdyscyplinarne (Koncert na Ciało i Perkusje w ramach cyklu Moja Muzyka) i wykraczające poza muzykę klasyczna (koncert z trio jazzowym).
Joanna Kreft – skrzypaczka, asystentka prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka m.in. Academie de Musique de Lausanne w klasie Pierra Amoyale oraz Anne Queffelec w 2015 r., dwóch nagród specjalnych na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jej pasją jest muzyka dawna. Zainteresowanie to rozwija grając na skrzypcach barokowych oraz fideli- instrumencie średniowiecznym m.in. w zespole Luthien Consort. Artystka uwielbia projekty interdyscyplinarne. Od 2013 r.współtworzy Herbert Piano Trio – projekt wykonywany wraz z aktorem, łączący muzykę z recytacją wierszy Zbigniewa Herberta, którego debiut odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach. Obecny projekt – Pejzaż akustyczny – impresje na temat Ravela ma nierozerwalnie łączyć muzykę oraz malarstwo. Dzieła, które zainspirowały artystów to Sonata na skrzypce i wiolonczelę oraz Tzigane Maurice’a Ravela.
Marta Węgiel – studentka trzeciego roku Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej językiem artystycznym jest głównie malarstwo, rysunek oraz batik.
Julia Idasiak – studentka trzeciego roku Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Głównie wypowiada się przy pomocy malarstwa i rysunku.
Marta Węgiel i Julia Idasiak są studentkami Uniwersytety Artystycznego w Poznaniu. Ich wspólną pasją jest malarstwo. Choć nie malują w jednej pracowni lubią wspólnie podejmować nowe projekty artystyczne. Jednym z nich jest właśnie Pejzaż Akustyczny – impresje na temat Ravela. Zapożyczony termin pejzaż akustyczny jest jakby kwintesencją tego co chciały uzyskać artystki - wciągnąć widza w świat muzyki Ravela przy pomocy subiektywnych impresji na temat pejzażu. Czy im się to udało? Werdykt należy do widza.