
Międzynarodowy Dzień Osób z \Niepełnosprawnościami
-
TypProgramy Społeczne
-
MiejsceŚwiat
-
Godzina g. 0
-
Data 3.12.2022
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu jest instytucją interdyscyplinarną, w której przenikają się i uzupełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Tworzymy i wdrażamy nowe metody i narzędzia edukacji, inicjujemy i wspomagamy współpracę ze sferą kultury, współdziałamy z różnymi środowiskami i najbliższym otoczeniem. Naszą siedzibą jest dawny Zamek Cesarski, świadek europejskiej historii XX wieku. Relacja przeszłość-teraźniejszość zajmuje więc ważne miejsce w naszym programie. Zabytkowy gmach stawia przed nami jednak liczne wyzwania w kwestiach dostępności architektonicznej.
CK ZAMEK to miejsce otwarte, do którego może wejść każda/każdy, by uczestniczyć w wydarzeniach, obejrzeć zabytkowe wnętrza, odwiedzić kawiarnię, księgarnię. W ciągu roku instytucję odwiedza blisko pół miliona osób, w działaniach edukacyjnych uczestniczy rocznie około 5000 dorosłych i niemal drugie tyle dzieci i młodzieży. Staramy się, by zamkowe wydarzenia były interesujące i dostępne dla szerokiego grona odbiorców – także osób starszych zależnych, osób korzystających ze wsparcia socjoterapeutycznego czy osób z niepełnosprawnościami. Istotne są dla nas działania włączające, antydyskryminacyjne, angażujące i dostrzegające społeczność lokalną. Ciągle się uczymy, mierzymy z przestrzenią zabytkowego budynku, z dostępnością cyfrową, komunikacyjną i programową.
Poniżej lista przykładowych działań oraz wprowadzonych rozwiązań:
Dostępność programowa:
● Wiele wydarzeń w CK ZAMEK tłumaczonych jest na PJM. Tworzone przez nas nagrania wideo opatrywane są napisami dla osób niesłyszących. Na wystawach oferujemy oprowadzanie dla osób Głuchych.
● Stała ekspozycja o historii Zamku posiada opisy w alfabecie Braille’a, obiekty dotykowe, audiodeskrypcje do wybranych obiektów.
● W punkcie info można wypożyczyć przewodnik w alfabecie Braille’a. Możliwe jest też zwiedzanie Zamku z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.
● Część wystaw w Zamku posiada audiodeskrypcję.
● W CK ZAMEK działa Zespół ds. Dostępności – przeprowadza szkolenia, pracuje nad poprawą dostępności instytucji i jej programu.
Realizujemy wiele projektów uwzględniających potrzeby naszych uczestniczek i uczestników.
Oto kilka z nich:
1. Sztuka w ciemno − warsztaty opierające się na różnych zmysłach, kierowane zarówno do osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku, jak i widzących. Podczas spotkań zasłaniamy oczy i pozawzrokowo doświadczamy sztuki. W 2020 i 2022 roku odbyło się wydarzenie online: „Sztuka w ciemno. Zdalne warsztaty sensualne” − 18 materiałów audio-wideo dotyczących 5 wystaw sztuki.
Materiały, głównie dla osób z dysfunkcjami wzroku, są dostępne tutaj: www.sztukawciemno.pl.
2. Obecność – dwuletni (2022−2023) performatywny projekt przygotowany przez CK ZAMEK we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21. Artyści nienormatywni przypominają o swojej obecności! Premiery i spektakle trzech zamkowych grup teatralnych, gościnne przedstawienia światowych kolektywów, spotkania z twórcami, warsztaty, taneczne laboratoria, panele dyskusyjne i publikacja z zapisem wywiadów z uczestnikami projektu – to wynik współpracy i wymiany doświadczeń artystów z Polski i Norwegii. Program realizujemy dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.
3. Obrazy Wrażliwe – cykl filmowy realizowany od 2019 roku, prezentujący kino społeczne. Filmy z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących, prelekcje tłumaczone na PJM. Organizacyjne udogodnienia – wsparcie osób z niepełnosprawnością wzroku (pomoc w dotarciu do miejsca spotkania), nagrania promocyjne i informacyjne w PJM i/lub z napisami.
4. Zamek OTWARTY – cykl warsztatów, spotkań, wykładów, zwiedzań i projekcji dedykowany starszym mieszkankom, mieszkańcom Poznania i powiatu poznańskiego, mniej samodzielnym, osobom żyjącym w Domach Opieki Społecznej Ugory i Konarskiego w Poznaniu oraz DPS w Lisówkach. Zajęcia odbywają się w Zamku oraz w ośrodkach pomocy społecznej, dziennych domach pobytu i mieszkaniach prywatnych.
5. Edukacja kulturowa dorosłych potrzebujących wsparcia socjoterapeutycznego – międzynarodowy projekt realizowany w Polsce, Grecji, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnej metodologii opartej o działania w edukacji osób dorosłych potrzebujących szczególnego wsparcia. W ramach projektu współpracujemy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, uzależnionymi, osobami w kryzysie bezdomności, osobami z problemami w zakresie zdrowia psychicznego.
6. Kino bez barier – projekt realizowany od 2022 roku, którego celem jest dostosowanie Sali Audiowizualnej (Sala 2) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi (osoby Głuche i słabosłyszące oraz osoby niewidome i słabowidzące), poruszających się na wózkach. Sala została wyposażona w pętlę indukcyjną, zestaw do audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących. Przed salą jest roller-rampa, a wkrótce zostanie zamontowany podnośnik dla wózków. Dwa razy w tygodniu pokazywane są filmy z najnowszego repertuaru kina z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem PJM na żywo. Zniżkowe bilety zapewniają dostęp osobom doświadczającym trudności finansowych.
Dostępność architektoniczna i komunikacyjna:
● Podnośniki i windy umożliwiają poruszanie się po zamkowych przestrzeniach osobom mającym trudności z pokonywaniem schodów. Wszystkie windy w CK ZAMEK mają oznaczenia wypukłe i/lub zapisane alfabetem Braille’a; dwie wyposażone są w głosowe określanie przystanków. Rampa oraz roller-rampa pozwalają na pokonywanie schodów, przy których nie ma podnośników.
● Na ekranach LCD prezentowane jest nagranie w PJM o instytucji i jej ofercie.
● W kasie biletowej, w Kinie Pałacowym oraz w jednej z sal warsztatowych znajdują się pętle indukcyjne. W kasie można połączyć się na żywo z tłumaczem_tłumaczką Polskiego oraz Ukraińskiego Języka Migowego.
● Do CK ZAMEK mogą wchodzić psy-przewodnicy. Miski z wodą dla zwierząt dostępne są w Atrium (I piętro) i przed wejściem głównym do Zamku (od wiosny do jesieni).
● Na każdym piętrze budynku znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Trzy z nich wyposażone są dodatkowo w aktywowany przycisk, system otwierający drzwi za pomocą siłownika.
● Historyczne przestrzenie Zamku opatrzone są tabliczkami z nazwami w alfabecie Braille’a, ułatwiającymi orientację. Oferujemy możliwość zwiedzania budynku tzw. ścieżką bez barier z audioprzewodnikiem.
● Dostępna komunikacja kierunkowa we wnętrzach CK ZAMEK.
● Zestawy słuchawkowe do audiodeskrypcji pozwalają prowadzić ją na kilku różnych kanałach.
● W Zamku dostępne są mobilne krzesła, służące zwiedzającym jako przenośne miejsca odpoczynku, podpórki w trakcie chodzenia.
● Strona internetowa www.ckzamek.pl służyć może osobom Głuchym do kontaktu z naszą instytucją, dzięki bezpośredniemu, bezpłatnemu połączeniu online z tłumaczem PJM. Strona zgodna jest z zaleceniami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. O dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz standardów WCAG 2.1.
● Na www.ckzamek.pl, w zakładce z informacjami dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są szczegóły techniczne dotyczące sal, przestrzeni, ścieżek dostępu, notki o barierach architektonicznych czy innych niedogodnościach wynikających ze specyfiki budynku.
● Materiały wizualne publikowane na stronach internetowych (w tym na Facebooku) CK ZAMEK opatrzone są audiodeskrypcją.
● Bilet OzN zapewnia bezpłatny udział w wydarzeniach CK ZAMEK osobie towarzyszącej / wspierającej osobę z niepełniosprawnością.
● Posiadamy dwa wózki ewakuacyjne.
Jesteśmy w procesie i wiele jeszcze możemy zmienić, poprawić. W najbliższym czasie planujemy wybudowanie podjazdu dla wózków w Holu Wielkim oraz uruchomienie Komfortki - miejsca do przewijania
osób dorosłych zależnych. Dalsze plany obejmują: podjazd przy wejściu głównym (A) i system linii naprowadzających i punktów uwagi, które ułatwią poruszanie się po naszych przestrzeniach osobom z niepełnosprawnością wzroku.
Planów i marzeń mamy sporo, nie ustajemy w dążeniu do ich realizacji.
Więcej informacji znajdziecie w zakładce:
____
Na zdjęciach grupa osób z zasłoniętymi oczami uczestniczy w warsztacie "Sztuka w ciemno:. Osoby zgromadzone są w Sali Wystaw. Na pomalowanych w kolorze zielonym ścianach wiszą prace. Uczestniczki i uczestnicy są w różnym wieku i są różnej płci. Stoją jeden za drugim. Ręce każdej osoby położone są na ramionach kolejnej.
Cykl zdalnych warsztatów sensualnych. „Sztuka w ciemno” zachęca do odbioru sztuki, opierając się na zmysłach słuchu, dotyku oraz węchu.