ZAMEK Culture Centre

Poznańska Nagroda Literacka 2022 rozstrzygnięta!

28 maja podczas gali Poznańskiej Nagrody Literackiej w Centrum Kultury ZAMEK poznaliśmy ostateczny werdykt kapituły jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.

Znamy już wszystkich laureatów tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej! Są nimi: Stanisław Rosiek, historyk literatury, eseista i wydawca i Urszula Honek, poetka i prozaiczka. W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli m.in. prof. Bogumiła Kaniewska, Rektorka UAM i Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Poznańska Nagroda Literacka od początku składa się z dwóch części: Nagrody im. Adama Mickiewicza przyznawanej za wybitne osiągnięcia literackie oraz z Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.  

– Poznańska Nagroda Literacka jest wyjątkowym wyróżnieniem z wielu względów. Dwa są najważniejsze: współpraca fundatorów, czyli uniwersytetu i miasta, oraz znakomici laureatki, laureaci, nominowane, nominowani, przypominani przez nagrodę czy wprowadzani do polskiej kultury – podkreślił prof. Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

W kwietniu na konferencji prasowej w Rektoracie UAM poznaliśmy laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza – Stanisława Rośka i troje nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Annę Dżabaginę, Urszulę Honek, Macieja Jakubowiaka. Natomiast w sobotę, 28 maja 2022 roku podczas gali w CK ZAMEK ogłoszono, że zdobywczynią tegorocznej Nagrody-Stypendium jest Urszula Honek za tom poetycki „Zimowanie” (2021).

 

STANISŁAW ROSIEK

Laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2022 jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą, związany od 1977 roku z Uniwersytetem Gdańskim. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”, a wraz ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice” (1981), za którą w 1983 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest współzałożycielem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

W latach 90. zajmował się m.in. kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza. W 1997 roku opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”. Stanisław Rosiek towarzyszy twórczości Brunona Schulza, czego rezultatem są m.in. książki: „Słownik schulzowski” (we współpracy z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim) oraz „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”. Jest też wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza.

– Stanisław Rosiek to nasz bliźni w pogoni za znaczeniem, na niektórych odcinkach przewodnik, mistrz--bliźni, pozbawiony ambicji, by nami kierować, pomocny, byśmy nie czuli się sami. Za to, z wdzięczności za to, ta nagroda – powiedział podczas gali prof. Piotr Śliwiński, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

laudacja

 

URSZULA HONEK (na zdjęciu)

Laureatka Nagrody-Stypendium, której patronuje Barańczak, jest autorką książek poetyckich „Sporysz” (2015), „Pod wezwaniem” (2018) i „Zimowanie” (wszystkie ukazały się w Poznaniu w Wydawnictwie WBPiCAK). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań „Białe noce”. Otrzymała m.in. Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrodę im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic (koło Gorlic). Mieszka w Krakowie.

– Jesteśmy dumni, że możemy nagrodzić w tym roku tak wspaniałą poetkę, która swoimi poprzednimi dokonaniami i tymi nowymi, przejmującą poetycką prozą, pokazuje, że wybitność „Zimowania” nie jest wybrykiem ani przypadkiem – powiedział w laudacji Jarosław Mikołajewski, członek kapituły.

– Ostatnia książka Urszuli Honek wydaje się prostsza, niż jest. Jest nawet czulsza, niż się wydaje. To bardzo dobra poezja – dodaje prof. Piotr Śliwiński, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

laudacja

 

POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się ona z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 000 zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 000 zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

W latach ubiegłych laureatkami i laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka i Jan Gondowicz, a laureatkami i laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Igor Jarek.

 

Events

Date
Categories
Participants