ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #30 KONIEC ŚWIATA I CO DALEJ? / Spotkanie wokół książki Salci Hałas „Potop” (W.A.B.)

prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora


Księgarnia Bookowski, wstęp wolny / zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl lub telefonicznie: 61 64 65 290

Od lutego do maja Zamkowy Klub Książki spotka się czterokrotnie wokół literatury pięknej, której istotnymi wątkami są te przyrodnicze. Poszukamy w opowiadaniach i powieściach i jednym poemacie prozą śladu refleksji nad wpływem przyrody na życie bohaterów, wątków dotykających spraw związanych ze zmianą klimatu oraz idącymi za nią zmianami w relacjach międzyludzkich i społecznych. W lutym czytaliśmy „Samosiejki” Dominiki Słowik,  w marcu – „Potop” Salci Hałas (31.03), później na warsztat weźmiemy „Człowieka, który rozumiał mowę węży” Andrusa Kivirhka (21.04) oraz  „W ciemność” Anny Bolavy (19.05).

„Potop” to brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm magiczny z polskich faweli. To historia trzech kobiet, które wiedzą więcej. Nie starają się zapobiec rozpadaniu się świata, skupiają się na tym, co bliżej. Na depresji Zośki, problemach sąsiadów. O nadchodzącym potopie mogą jednak opowiedzieć – byle nie telewizji, bo tam zrobią z nich wariatki.

Salcia Hałas – urodzona w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Ma faceta, dziecko, psa-sukę i dwie szynszyle. Zajmuje się pisaniem, street artem i roślinami. Debiutancka powieść „Pieczeń dla Amfy” przyniosła jej Nagrodę Literacką Gdynia (2017) i nominację do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017).

-----
Okładka książki – grafika. Na ciemnogranatowym tle w górnej części półksiężyc wpisany w obrys słońca z mnóstwem rozchodzących się promieni. W dolnej części sylwetki dwóch czarnych kotów nachylonych nad kałużą. W centrum okładki, napisany żółtymi literami, tytuł książki i nazwisko autorki.

Events

Date
Categories
Participants