ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #27: POWITANIE Z AFRYKĄ. Spotkanie wokół książki „Kiedyś o tym miejscu napiszę. Wspomnienia” Binyavanga Wainainy


Wielowymiarowa opowieść o dorastaniu w modernizującej się Afryce wielkich metropolii i prowincjonalnych miasteczek, saga rodzinna obejmująca czasy od lat 70. do dziś, a przede wszystkim (auto)portret młodego, pełnego pasji pisarza. „Kiedyś o tym miejscu napiszę” (tłumaczenie: Marcin Michalski, Wydawnictwo Karakter 2014) to mieszanka gatunków: wspomnień, reportażu i sagi rodzinnej napisana przez Kenijczyka, który krok po kroku odsłania przed nami swój świat. W tej porywającej, gęstej opowieści losy autora i jego rodziny splatają się z losami całego kontynentu. Afryka widziana oczami Wainainy to niezwykły tygiel różnorodnych kultur i języków, kontynent pełen paradoksów i wewnętrznych sprzeczności.

Wainaina ma fantastyczny zmysł obserwacji i geniusz językowy, dzięki którym każde, nawet najdrobniejsze zdarzenie (jak choćby wizyta na targu czy rozmowa z pracowniczką lotniska) pod jego piórem nabiera jędrności i staje się kluczem do zrozumienia skomplikowanego afrykańskiego świata. Jego opowieść daje nie tylko wgląd w rzeczywistość społeczną i polityczną części Afryki Wschodniej, jest także – a może przede wszystkim – pasjonującą czytelniczą przygodą. (opis wydawcy)

Księgarnia Bookowski, wstęp wolny
zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl

BINYAVANGA WAINAINA (1971−2019) – pisarz, dziennikarz i intelektualista, założyciel pisma literackiego „Kwani?” („Bo co?”), autor słynnego tekstu „Jak pisać o Afryce” („W swoim tekście traktuj Afrykę, jakby była jednym krajem. Jest gorąca i pylista, porośnięta trawami i pełna potężnych stad zwierząt oraz wysokich, chudych, głodujących ludzi”). W 2001 roku zdobył nagrodę Caine Prize for African Writing.

________

Okładka książki „Kiedyś o tym miejscu napiszę. Wspomnienia” Binyavanga Wainainy. Na okładce fotografia przedstawiająca kilkoro czarnoskórych osób na kolorowych motocyklach. Wszyscy ubrani są w stroje codzienne i przemierzają most. Na drugim planie rzeka i panorama miejska. W górnej części okładki (i zarazem fotografii) duży, grafitowy tytuł książki zapisany pod kątem. Powyżej tytułu dwie poziome, białe kreski, a nad nimi imię i nazwisko autora książki oraz nazwa wydawnictwa − Karakter. Poniżej tytułu dwie poziome, białe kreski oddzielające go od dwóch rekomendacji książki.

Events

Date
Categories
Participants