ZAMEK Culture Centre

IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN / DOBROczynię „Co się z nami dzieje?”. DEBATA II: Ludzie, las i czarna noc – jak pomagać na granicy polsko-białoruskiej.


Sytuacja na granicy jest dramatyczna. Organizacje pomocowe, mieszkańcy strefy przygranicznej, medycy alarmują: normą stały się codzienne i nieustające wezwania pomocy – w nocy i za dnia. Każde spotkanie z cudzoziemcami i cudzoziemkami przynosi kolejne relacje o przemocy i nadużyciach ze strony polskich i białoruskich pograniczników.

 

Jednocześnie od samego początku tego kryzysu na granicy obecni są aktywiści i aktywistki, organizacje pomocowe i fotografowie. Zapewniają pomoc humanitarną, dokumentują nadużycia władz i nielegalne (jeśli odnieść to do Konwencji Genewskiej i konstytucji) wypchnięcia obcokrajowców poza polską granicę. Stają się głosem obywateli Syrii, Iraku, Afganistanu i innych krajów, którzy trafiają do białoruskich i polskich lasów. Tam, gdzie rozgrywa się ich dramat, którego ofiarą padają dorośli i dzieci, całe rodziny i pojedyncze osoby.

 

Organizacje pomocowe codziennie zasypywane są pytaniami: jak pomóc?

Fotografowie z obserwatorów stali się uczestnikami akcji ratunkowych.

Organizacje pozarządowe, zajmujące się pomocą rzeczową i prawną dla uchodźców, od kilku miesięcy pracują na pełnych obrotach.

 

Czy fala inicjatyw pomocowych ma szansę pokonać system?  

Co tamtejsza sytuacja mówi o nas, o społeczeństwie?

Jak z tym wszystkim radzą sobie osoby bezpośrednio zaangażowane w pomoc?

Czego nauczyły ich ostatnie miesiące? I jak zatem pomagać na granicy?

 

Prowadzenie:

Dorota Borodaj – dziennikarka, reporterka, absolwentka kulturoznawstwa, Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Ekopoetyki. Laureatka Grand Prix na Festiwalu Wrażliwym (2020). Publikowała m.in. w „Pismo. Magazyn Opinii”, Magazynie „Kontakt. ”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” i „OKO.press”.

 

Uczestnicy i uczestniczki debaty:

Elmi Abdi – urodził się w Mogadiszu, skończył w Somalii Uniwersytet jako lekarz weterynarii. W 1991 po wybuchu wojny uciekł z Somalii. Po 5 latach wędrówki przez Syrię i Rosję w 1996 roku przyjechał do Polski, a w 1997 roku otrzymał ochronę międzynarodową. Mimo braku znajomości języka, kultury i religii, postanowił zostać w Polsce i zacząć wszystko od nowa. W 2004 otrzymał polskie obywatelstwo, w 2005 roku stworzył Stowarzyszenia Somalijskie w RP, którego jest prezesem do chwili obecnej. Celem Stowarzyszenia jest pomoc w Polsce osobom z Somalii i z pozostałych krajów afrykańskich. W 2007 roku powstała Fundacja dla Somalii, której fundatorem był przyjaciel Elmiego – Abdulkadir Gabeyre Farah. Po jego tragicznej śmierci, Elmi Abdi, objął kierownictwo nad Fundacją dla Somalii, w 2019 roku zostaje uznany społecznikiem roku tygodnika „Newsweek Polska”.

 

Anna Dąbrowska – ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN, a także kurs trenerski Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP). Od 2005 do 2008 roku była związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” i programem Akademia Obywatelska. Od 2005 związana ze stowarzyszeniem Homo Faber. Od 2011 roku jest prezeską stowarzyszenia. Koordynuje Program Integracja, gdzie zajmuje się przede wszystkim wsparciem integracji młodych migrantów i migrantek, którzy przyjeżdżają do Lublina na studia. To dla nich powstał projekt „Witamy w Lublinie” oraz słynny kalendarz-informator „Kapownik”. Jest trenerką, prowadzi szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, wrażliwości kulturowej. Od kilku lat współpracuje w tym zakresie z Wojewódzką Komendą Policji, Miejską Komendą Policji w Lublinie. Do 2015 roku współpracowała także z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. 

 

Maciej Moskwa – mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest książka „Sura” opracowana wspólnie z Rafałem Grzenią, wydana w 2016 roku oraz opublikowana w 2018 roku książka „Saraha”. Moskwa jest założycielem kolektywu „Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów, zajmujących się tematami społecznymi, środowiskowymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych problemów.

 

___

Grafika towarzyszącą tegorocznej edycji Imienin Ulicy Święty Marcin. Na czerwono-złotym tle zostały rozpisane informacje dotyczące planowanej debaty i symboliczne, graficzne przedstawienie postaci św. Marcina. Na górze w lewej części grafiki umieszczono biały napis: IMIENINY ULICY DOBROCZYNIĘ, 11 LISTOPADA 2021. Na dole wypisano uczestników i uczestniczki debaty: ELMI ABDI, ANNA DĄBROWSKA, MACIEJ MOSKWA.

Events

Date
Categories
Participants