ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #26 POWITANIE Z AFRYKĄ. Spotkanie wokół książki „Boża strzała” Chinui Achebego


Księgarnia Bookowski, wstęp wolny


Zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl

„Boża strzała”, trzecia książka Achebego – nigeryjskiego pisarza, nazywanego twórcą literatury afrykańskiej – ukazała się w roku 1964. Jak w dwóch poprzednich, także i tutaj autor zgłębia zderzenie kultury Igbo z europejskim chrześcijaństwem. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku w wiosce Umuaro, a jej głównym bohaterem jest Ezeulu, naczelny kapłan Ulu. Wstrząśnięty impetem brytyjskiej ingerencji Ezeulu każe jednemu ze swych synów, aby poznał sekrety obcych. Jak Okonkwo we „Wszystko rozpada się” i Obi w „Nie jest już łatwo” Ezeulu staje się ofiarą tragedii, do której rozpętania w jakiejś mierze sam się przyczynił.

Jego debiut („Wszystko rozpada się” z 1958 roku) został nazwany pierwszą prawdziwą powieścią afrykańską. „Na czym polegała jej prawdziwość? Nigdy wcześniej do świadomości zachodniego czytelnika nie przebił się obraz Afryki stworzony przez mieszkańca tej ziemi” – pisał Grzegorz Jankowicz. Zachód oglądał ten kontynent – żyjących na nim ludzi, ich języki i obyczaje – własnymi oczami. Łatwo się domyślić, że była to perspektywa uwzględniająca tylko jeden – imperialny – punkt widzenia.
Achebe zrozumiał, że walka z kolonializmem będzie skuteczna tylko wtedy, gdy uda się rozmontować fundamenty zachodniego sposobu myślenia. Nie wystarczą interwencje międzynarodowych organizacji pomocowych, nie wystarczy zaangażowanie polityczne postępowych rządów. Trzeba zmienić świadomość ludzi, a najlepszym środkiem do tego celu jest literatura”.


Zapraszamy do rozmowy!

-----
Okładka książki: grafika przedstawia rękę, która trzyma białą strzałę przypominającą piorun. U góry oko z ogromną źrenicą i nazwisko autora Chinua Achebe na zielonym tle. Niżej napisany czerwoną „kanciastą” czcionką tytuł „Boża strzała”.

Events

Date
Categories
Participants