ZAMEK Culture Centre

WARSZTATY OTWARTE: BARDZO MŁODA KULTURA: WIELKOPOLSKA! \ „Ogrody społeczne” − idee, inspiracje, dobre praktyki

Ogrody społeczne – idee, inspiracje, dobre praktyki

Warsztaty będą odbywać się w godzinach 11-16.


Ogrody społeczne to miejsca uprawy roślin, tworzenia się wspólnot lokalnych, platformy dla wydarzeń społecznych, laboratoria, dzięki którym można obserwować funkcjonowanie ekosystemów.

Jak wyglądają ogrody społeczne na świecie i w Polsce? Jak stworzyć ogród społeczny w swojej okolicy lub instytucji? Co zrobić, aby ogród stał się punktem wymiany myśli? Skąd pozyskiwać finansowanie?

Na te i wiele innych pytań opowiedzą znawczynie tematu: Paulina Jeziorek i Magdalena Popławska

W imieniu prowadzących zapraszamy na spotkanie dyskusyjne połączone z pracą warsztatową w celu odkrycia potencjału ogrodów społecznych! Mamy nadzieję, że zasadzimy ziarenko wiedzy i tym samym zainspirujemy do stworzenia własnego ogrodu!

Warsztaty skierowane w szczególności do osób pracujących w obszarze kultury i edukacji.


Jeśli potrzebujesz:

_tłumaczenia na PJM/SJM;

_audiodeskrypcji;

_kopii slajdów/materiałów, które będą prezentowane z wyprzedzeniem;

_kopii slajdów/materiałów, które będą prezentowane z wyprzedzeniem w wersji łatwej do czytania i rozumienia (ETR);

_wsparcia technicznego;

_inne, jakie?

napisz o tym w mailu zgłaszającym swój udział w wydarzeniu na adres: a.soltysiak@ckzamek.pl.

 

W przypadku osób, które przyjadą na warsztat spoza Poznania, istnieje możliwość zwrotu kosztów podróży.

Liczba osób ograniczona, zapisy na: a.soltysiak@ckzamek.pl. Na zgłoszenia czekamy do 28.09.2021.


Paulina Jeziorek – skończyła kulturoznawstwo, od kilkunastu lat angażuje się w realizację projektów z pogranicza kultury, sztuki, ekologii i aktywizmu. Początkowo pomagała takim artystom i instytucjom, jak Bęc Zmiana czy Galeria Nizio realizować interwencje artystyczne w przestrzeni miasta (m.in. „Światłotrysk” Maurycego Gomulickiego). W kolejnych latach w jej działaniach silnie przejawił się aspekt interakcji z naturą. W 2013 roku razem z Jodie Baltazar założyła kolektyw Jadalnia Warszawa, który podczas organizowanych spacerów miejskich przygląda się roślinom jadalnym w przestrzeni publicznej. Podczas spacerów powstały mapy roślin jadalnych wybranych fragmentów miasta (m.in mapa okolicy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Służewskiego Domu Kultury, zmapowany został fragment parku Cytadela w Poznaniu.) Od 2014 do 2020 roku Paulina prowadziła ogród społeczny i pracownię ogrodniczą Wspólny Ogród SDK przy Służewskim Domu Kultury, gdzie dzieci, lokalni mieszkańcy i miejscy aktywiści spotykają się, by uczyć się ekologicznej uprawy warzyw, owoców i ziół, gotować i poszerzać świadomość w kwestii ekologii oraz zaspokajać potrzebę wyjścia z domu czy opuszczenia przestrzeni wirtualnej na rzecz tej fizycznej. Od 2020 roku związana z Ogrodem Społecznym Wolna Wisła w Toruniu.

Magdalena Popławska – absolwentka socjologii, doktorantka na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu. Od 2010 roku realizuje projekty m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Estradzie Poznańskiej oraz CK Zamek, w obszarze zaangażowanego społecznie projektowania oraz sztuki (np. „W stronę instytucji krytycznej”), edukacji i animacji społecznej (np. „Lokalsi”), jako kuratorka, edukatorka i redaktorka. W 2012 roku współzałożyła poznańską kooperatywę spożywczą, w której działała przez kolejne lata; od 2018 roku angażuje się w inicjatywy agroekologiczne w ramach kolektywu Nyeleni. Jej obszarem aktywności są badania społeczne oraz edukacja kulturowa. Zajmuje się diagnozowaniem potrzeb społeczności lokalnych, kolektywnym uczeniem się oraz edukacją inkluzywną. Pracuje badawczo z osobami, które otrzymują wsparcie socjoterapeutyczne; rozpoznaje różnorodne potrzeby osób starszych; podąża za społecznościami, które działają w obszarze ekologii i w alternatywnych sieciach żywności.


„Warsztaty otwarte w regionie” to cykl warsztatów realizowany w instytucjach partnerskich programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” we współpracy z Centrum Praktyk Edukacyjnych.
#bardzomłodakultura
#bmk
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznań.

___

Na jasnobrązowym tle zostały umieszczone granatowe elementy graficzne – łezki, kółka i kreski. W prawym górnym rogu widnieje biały napis: WARSZTATY OTWARTE. Na tym samym poziomie, aczkolwiek z lewej strony umieszczono w ramce: Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!. Grafika kończy się belką z logotypami.

Events

Date
Categories
Participants