ZAMEK Culture Centre

Gramy u Siebie \ koncert finałowy \ Niesamowita Sprawa / Lunatycy Martwej Dyskoteki

Gramy u Siebie  koncert finałowy: Niesamowita Sprawa / Lunatycy Martwej Dyskoteki! 

Poznaj ich bliżej! Opisy poniżej.


__

Grafika przedstawia biało-czarne logo złożone z napisu GRAMY U SIEBIE.

Buy ticket TICKET

Niesamowita Sprawa

Tak reklamują swój koncert: „Życie daje człowiekowi w dupę, bez dwóch zdań. Zimne piwo z kumplami w piątek należy się jak psu zupa. Ale chciałoby się czegoś jeszcze. Czegoś prostego, ale nie prostackiego, szczerego, ale nie chamskiego, radosnego, nie głupawego, czegoś, co rozciągnie skrzywiony pysk w uśmiechu. Zwykłej cholernej piosenki. I to jest coś, co akurat mamy, mamy tego dużo i chętnie się podzielimy”.

Niesamowita Sprawa powstała kilka lat temu jako spontaniczny duet uliczny wykonujący autorskie piosenki Iskry na rynkach i deptakach Poznania. W zamyśle jednorazowy wygłup spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem wśród przypadkowych przechodniów, szybko pojawiły się propozycje występów w knajpach, a nawet na lokalnym festiwalu, co zmotywowało zespół do kontynuowania i rozwoju działalności.

Stopniowo skład grupy powiększał się i zmieniał, ostatecznie przybierając postać kwintetu opartego na brzmieniu kontrabasu, gitary akustycznej, mandoliny, skrzypiec i zestawu perkusyjnego. Aranżacje piosenek stały się bogatsze i bardziej dynamiczne, ale wciąż rdzeniem koncepcji jest akustyczna prostota muzyki ulicznej. W ciągu kilku lat działalności zespół zagrał ponad sto koncertów w przeróżnych miejscach, od punkowych squotów, przez knajpy i kluby po występy na dużych scenach jak np. Pyrlandia Aquanet Festival.

Niesamowita Sprawa jest prawdopodobnie jedynym składem, który dzielił scenę z takimi grupami jak Moskwa czy GaGa Zielone Żabki, a jednocześnie z Anitą Lipnicką i Krzysztofem Krawczykiem. Jest to możliwe dzięki uniwersalności propozycji muzycznej zespołu, która będąc przystępna dla szerokiego grona odbiorców, nie popada jednocześnie w komercyjny banał.

Niesamowita Sprawa najlepiej sprawdza się w bezpośrednim kontakcie z publicznością. W trakcie żywiołowych koncertów, które potrafią trwać nawet trzy godziny, publiczność wciągana jest do wspólnej zabawy mi.in charakterystycznym zaśpiewem „Fararaj”. Nie zespół robi koncert, lecz publiczność – tym mottem grupa opisuje swoją wizję występów na żywo.

Do tej pory zespół wydał we własnym zakresie EP „Fararaj” oraz opublikował w kanałach streamingowych zapis koncertu „W koncertowym studio Radia Afera”. 

Skład zespołu:
Michał Iskra – wokal, gitara
Boguś Tuliński – mandolina
Marcin Bąkowski – perkusja
Marcin Płoński – skrzypce
Sebastian Zimowski – kontrabas

https://www.facebook.com/niesamowitasprawa.band

 __

Zdjęcie przedstawia kolaż zdjęć artystów i logo zespołu.

Lunatycy Martwej Dyskoteki

Lunatycy Martwej Dyskoteki to najnowsza (zimna!) fala polskiego rocka. Mimo że poznańscy muzycy spotykają się z porównaniami – od Brygady Kryzys, przez Kult i Siekierę, aż po Republikę – zespół konsekwentnie wypracowuje własne brzmienie. Na koncertach usłyszymy melodyjną gitarę prowadzącą, przełamaną przez oniryczne brzmienia drugiego gitarzysty operującego na zmodyfikowanym ośmiostrunowym instrumencie. Dodajmy do tego świetnie pracującą sekcję rytmiczną – bujające rytmy perkusji i niemal dancingowe partie basu, skontrastowane z charakterystycznym głosem wyśpiewującym o największych problemach współczesności, dają poruszający efekt.

Filozofujący (z wykształcenia) wokalista bezlitośnie opisuje dzisiejszy świat, nie udając nawet, że ma dla nas receptę. Założyciele grupy opowiadają, że celem jest wspólne odreagowywanie zbiorowych traum, których doświadczamy w dobie globalnego kryzysu. W ten sposób też zaplanowane są występy grupy. Dramaturgia jest zbudowana tak, by dawkować napięcie. Aż do rozwiązania. Tu nie ma miejsca na zwyczajne odgrywanie piosenek; koncerty Lunatyków Martwej Dyskoteki to połączenie szamańskiego seansu ze zbiorową terapią i happeningiem. Jedno jest pewne – to nie jest tylko muzyka do gibania.

„L.M.D.” to debiutancka płyta poznańskiego zespołu Lunatycy Martwej Dyskoteki. Tak jak występy grupy mające charakter spektaklu, tak i ich debiut nie jest po prostu albumem.

Piosenki ułożone w kolejności alfabetycznej opisują doszczętnie, w logicznej kolejności, kluczowe problemy współczesności. W wersji fizycznej znajdziemy jeszcze dodatkowy utwór, który pokazuje zupełnie nowe oblicze grupy. Album powstał we współpracy z wokalistą, gitarzystą i inżynierem dźwięku Piotrem Kołodyńskim (na co dzień grającym w zespole Terrific Sunday), a także Piotrem Łojkiem (Elektryczne Gitary), który doprawił wybrane propozycje zespołu oldschoolowym brzmieniem syntezatorów.

Bez wątpienia autorzy zadbali o różnorodność muzyczną – nowofalowe brzmienie uzupełniają dodatkowe instrumenty. Pojawia się nawet hinduska rababa! W jednym z utworów usłyszymy także piękny kobiecy głos... Album dostępny jest w serwisach streamingowych oraz w wersji na CD, wzbogacony nie tylko wszystkimi tekstami i analogowymi zdjęciami, ale także… przepisem na lunatyczny koktajl!

L.M.D. to prawdziwa uczta dla fanów „jeszcze nowszej” nowej fali z inteligentnymi tekstami i aktualnym przekazem. Zespół Lunatycy Martwej Dyskoteki tworzą Iwo Greczko (głos, taniec), Kacper Kot (perkusja, instrumenty perkusyjne), Tomasz Sojka (gitara rytmiczna), Igor Stobiecki (gitara basowa, przyśpiewki), Jakub Walczak (gitara prowadząca). Skład powstał w 2018 i przez trzy lata systematycznie dopracowywał brzmienie, aby zaskoczyć nas oryginalną i w pełni konsekwentną propozycją muzyczną.

https://www.facebook.com/lunatycymartwejdyskoteki

__

Zdjęcie przedstawia muzyków stojących jeden obok drugiego na chodniku.

Events

Date
Categories
Participants