ZAMEK Culture Centre

DIZAJN. ODSŁONA POZNAŃSKA / program towarzyszący \ DOM ZARADNY 2021 – WYKŁAD

Dom zaradny 2021


Wielu z nas słyszało o ruchu less waste/zero waste, który w opozycji do życia w nadmiarze uczy, jak zmienić styl życia, by ograniczyć wszelkie marnotrawstwo, od kuchni po prowadzenie ogrodu. W pewnym sensie dom w duchu zero waste to podróż w przeszłość, gdy nasze babcie i dziadkowie, np. w słynącej z oszczędności Wielkopolsce, prowadzili domy zaradnie i gospodarnie, bo żyli w gospodarce ograniczeń.
Czy warto i czy da się powrócić do tego modelu w czasach nadprodukcji?
Jak można zmienić dom, by stał się on bardziej „zero waste”?
Czy można przenieść ten model na większą skalę, projektując np. miasto?

prowadzenie: Katarzyna Andrzejczyk-Briks


Katarzyna Andrzejczyk-Briks

Historyczka sztuki, kuratorka i wykładowczyni historii sztuki i designu School of Form, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci.
Od kilku lat zajmuje się obserwowaniem i analizą trendów, które wykorzystuje w pracy z projektantami i firmami do tworzenia nowych, dostosowanych do potrzeb użytkowników: produktów, usług,
zmian w kulturze organizacji i doświadczeń. Współpracuje jako konsultant i trener creativity thinking z Concordia Design w Poznaniu, które łączy design, biznes i kreatywność.
Uważa, że zawsze warto rozmawiać o designie, ponieważ wszystko wokół jest lepiej lub gorzej zaprojektowane, a przedmioty i przestrzeń to opowieść o nas – naszych potrzebach, talentach, marzeniach, aspiracjach i lękach.


_______
Grafika będąca plakatem wystawy składa się z dwóch części. Dolna przedstawia fragment fantazyjnego czarnego wazonu na żółtym tle. U jego podstawy znajduje się napis „DIZAJN.”. W górnej część grafiki widzimy fragment ananasa z liśćmi na czarnym tle.


Events

Date
Categories
Participants