ZAMEK Culture Centre

Jan Gondowicz i Igor Jarek laureatami \ Poznańskiej Nagrody Literackiej 2021Laureatem 7. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza został Jan Gondowicz – literaturoznawca bardzo niezależny, tłumacz, wydawca. Autor książek eseistycznych, a także licznych opracowań i przekładów. Za przekład „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Był nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2015) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) w kategorii esej.

Werdykt jury ogłosiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska na konferencji prasowej, która odbyła się 29 kwietnia 2021 roku. Wręczenie nagrody odbyło się dziś, 28 maja 2021 roku, w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Jarosław Mikołajewski, członek jury PNL: „Wskazując Jana Gondowicza jako laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Narody im. Adama Mickiewicza za rok 2021, członkowie jury są przekonani, że upominają się o pisarstwo niezwykle ciekawe, wciągające, oryginalne, wchodzące w rozmowę nieoczywistą i samych czytelników zapraszające do nieoczywistości czytania i przetwarzania. To pisarstwo antyretorycznego buntu, zachęcające wszystkich do zaufania wobec osobistych skojarzeń, namiętności, zaciekawień i indywidualnego sposobu relacjonowania przygody”.

Laureatem Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka został Igor Jarek – poeta, prozaik, dramatopisarz, autor scenariuszy do komiksów za książkę „Halny” (Nisza 2020).

Inga Iwasiów, członkini jury PNL: „Nagromadzenie, zwielokrotnienie, wyolbrzymienie, groteska, włączenie ech filmów, popkulturowych klisz rozpycha tekst od środka jak wiatr ulice; pcha historię do przodu niczym podmuch halnego wytrząśniętą z kosza na śmieci zawartość, która jednak nie jest przypadkowym, miejskim śmietnikiem, lecz takim stojącym między blokowiskiem a biblioteką. Ktoś zaś, dobierający dla nas wątki, jest nie tylko obserwatorem i w nieoczywisty sposób uczestnikiem, lecz kimś, kto pisze tę piosenkę – świetny utwór, powtarzany chętnie i bezbłędnie nawet na haju i na zjeździe, czasem sentymentalny i niosący nadzieję, nawet gdy uczestniczy w jej unicestwieniu, lecz przede wszystkim wymagający talentu i ćwiczeń. Przyznając Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, mamy nadzieję przyczynić się do zyskania warunków do tych ćwiczeń”.

Werdykt jury ogłosiło podczas transmisji online 28 maja 2021 roku (zapis wydarzenia dostępny jest na profilach FB: CK ZAMEK, Zamek Czyta i UAM) w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane były również:
Urszula Honek – autorka książek poetyckich za tom „Pod wezwaniem” (WBPiCAK 2018) oraz Katarzyna Szweda – poetka i fotografka za tom „Bosorka” (Biuro Literackie 2020).


__

Zdjęcie przedstawia Jana Gondowicza przemawiającego do mikrofonu po odebraniu Nagrody im. Adama Mickiewicza.

Events

Date
Categories
Participants