ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #23 MADE IN SWEDEN. Spotkanie wokół książki Larsa Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (tłumaczenie: Irena Kowadło-Przedmojska)


Czego boją się Szwedzi? Boją się wilka. Ogród zoologiczny w Kolmården postanawia wdrożyć program „Bliski kontakt z wilkiem”. Dopuszcza do spotkania na wybiegu ludzi z drapieżnikami. Pomysł na oswojenie z dziką przyrodą, na pokazanie, że nie taki wilk straszny, czy po prostu świetny biznes? Gdy zostaje zagryziona opiekunka wilków, te pytania zaczynają tłuc się po głowie dziennikarza Larsa Bergera. Rzuca wszystko i przez kilkanaście miesięcy drąży sprawę śmierci dziewczyny. Zdumiewa jego detektywistyczna pasja i determinacja. Z Bergerem zagłębimy się w cały kontekst powstania szwedzkiego projektu, a zyskana wiedza pozwoli nam dyskutować o zwierzętach, naszych relacjach z nimi, o relacjach władzy i pieniądza, o strachu, a wreszcie – o pracy dziennikarskiej. Zapraszamy do rozmowy.

Lars Berge (ur. 1974) – szwedzki dziennikarz, dokumentalista i scenarzysta. Przez wiele lat współpracował z dziennikiem „Svenska Dagbladet”. Autor powieści i książek reporterskich. Jego książka „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Mieszka w Sztokholmie

g. 18 / księgarnia Bookowski / wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona. Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu prosimy o mail na adres: j.przygonska@ckzamek.pl

-----------

Okładka książki„Dobry wilk”: fotografia ciemna, granatowa, zrobiona w nocy, na skale stoją dwa wilki, patrzą w kierunku osoby robiącej  zdjęcie. Za nimi sierp księżyca i drzewo o wyglądzie sosny – długi pień i korona. W lewym górnym roku tytuł i autor.
Events

Date
Categories
Participants