ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE -ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #22 \ MADE IN SWEDEN. Spotkanie wokół książki Katarzyny Tubylewicz „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”

g. 18 / spotkanie on-line / Wszystkie szczegóły spotkania w grupie Zamkowego Klubu Książki na FB

Północ (kraje skandynawskie, a wśród nich przede wszystkim Szwecja) zajmuje w naszej „wyobraźni geograficzno-kulturowej” szczególne miejsce . Z jednej strony (jak pisał w „Poruszonej mapie” Przemysław Czapliński)  szukamy tam modelu nowoczesności, w którym „dobrobyt łączy się z równością, prawa socjalne z prawami obywatelskimi, a opieka socjalna z troską o środowisko, z drugiej – Północ przedstawiana jest (szczególnie przez polską prawicę) jako miejsce, w którym nowoczesność poszła za daleko („za daleko w deregulacji rodziny, przyjmowaniu i asymilowaniu uchodźców, opiece socjalnej, laicyzacji…”).
*
Na minicykl „Made in Sweden”, który rozpoczynamy w maju, złożą się trzy spotkania. W podróż przez problemy i wyzwania, z jakim mierzy się współczesna Szwecja, wyruszymy ze świetnymi autorami: Katarzyną Tubylewicz (rozmowa o jej najnowszej publikacji  „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” zainauguruje cykl 20.05. o g. 18; warto sięgnąć także po wcześniejsze książki tej autorki i tłumaczki: „Moralistów. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” oraz „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”), Larsem Berge, autorem  reportażu „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (24.06. g. 18) oraz Elisabeth Åsbrink  (na spotkaniu 26.08. g. 18 dyskutować będziemy o reportażu  „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”, polecamy również książkę „Made in Sweden. 60 słów, które stworzyły naród” jej autorstwa, której tytuł stał się nazwą naszego cyklu ).

-----------

Okładka książki: fotografia „skandynawskiego” krajobrazu – zatoki z dwoma małymi drewnianymi domami, położonymi na skalistym nadbrzeżu. Na tle błękitnego nieba, które wypełnia większą część kadru, białą czcionką napisane jest nazwisko autorki i tytuł książki.

 

 

Events

Date
Categories
Participants