ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE - DZIKIE MIASTO „TRUDNE SĄSIEDZTWO? WOKÓŁ TARMOSI” SPOTKANIE Z TOMASZEM SAMOJLIKIEM


prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora

g. 18 / spotkanie on-line /do zobaczenia na fb CK ZAMEK, Zamek Czyta
Współpraca: Wydawnictwo Agora dla Dzieci

Są pisarze, którzy umieją w harmonijny sposób „spotkać” świat zwierząt i ludzi. Wybaczamy im antropomorfizowanie, bo w zaskakujący sposób potrafią opowiedzieć jednocześnie o problemach wilka, ryjówki i człowieka. Niewinna bajka Tomasza Samojlika o borsukach staje się w takim ujęciu opowieścią o współdzieleniu miejsca do życia i trudnych, ale wartych pielęgnowania relacjach. Historia skonsultowana z przyrodnikami odsłania świat zwierzęcych zwyczajów, które równocześnie dużo mówią o naszym stosunku do niechcianych gości w granicach naszych krajów czy miast. „Tarmosia” skłania do rozmowy o trudnym sąsiedztwie i walce o przestrzeń. Niewinna książka dla młodego czytelnika otwiera pole do dyskusji o konfliktach na linii człowiek-zwierzę, zwierzę-zwierzę i w końcu: człowiek-człowiek.

TOMASZ SAMOJLIK – za dnia jest naukowcem, doktorem habilitowanym w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Wieczorami pisze i ilustruje książki dla dzieci. Stworzył m.in znany czytelnikom cykl książek o żubrze Pompiku, Ryjówce Przeznaczenia czy białowieską trylogię „Umarły las” (wspólnie z Adamem Wajrakiem). Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dla dzieci – książek, komiksów i picture booków.

DZIKIE MIASTO / nowy cykl spotkań w CK ZAMEK

Czy miasto może być „dzikie”? Czy są w nim przestrzenie, którym człowiek nie narzuci swojego porządku? Co się dzieje na „nieużytkach”, kto je zamieszkuje i jak do tego doszło, że nie zostały podzielone, wycenione i zagospodarowane? Cykl spotkań „Dzikie miasto” posłuży nam jako zachęta do wyruszenia w teren i spojrzenia na miasto jako na miejsce empatycznego współegzystowania roślin, zwierząt i ludzi. Kluczowym słowem będą dla nas „relacje” i próba ich uzdrowienia. Zadrzemy głowy i spróbujemy zobaczyć, jak do życia w mieście zaadaptowały się ptaki i co możemy zrobić, żeby czuły się w tym środowisku lepiej. Przyjrzymy się poznańskim drzewom i sprawdzimy, na ile nasze miasto zainfekowane jest „betonozą” – wycinkami, przycinaniem, pielęgnacją drzew prowadzącą do ich obumierania. Zerkniemy w przeszłość i sprawdzimy, czy rozwiązania urbanistyczne sprzed lat, mogłyby się sprawdzić w dobie kryzysu klimatycznego. Z urbanistą i zielarkami wybierzemy się na spacer i spróbujemy zrozumieć ekosystemy miejskich dziczy. Porozmawiamy o synantropii, roślin i naszych relacjach ze zwierzętami – czego mogą nas nauczyć nieoczywiści mieszkańcy terenów miejskich i podmiejskich. Czy jesteśmy w stanie troszczyć się o miejską przyrodę nie ze strachu przed kryzysem klimatycznym, ale w poczuciu wdzięczności i świadomości, że korzystamy z jednego, wspólnego, życiodajnego ekosystemu? Jak zdewaluować pojęcie „użyteczności” w stosunku do miejskich dziczy? Zwierzęta i rośliny miejskie nie respektują praw i granic narzuconych przez człowieka. Wyrywają się spod naszej kontroli, wzbudzając niepokój ludzkich mieszkańców. Czy słusznie? Do rozmów i wypraw w teren zaprosiliśmy ekspertów_tki, aktywistów_tki, przyrodników_czki oraz artystkę wizualną, która nasze refleksje spróbuje zinterpretować narzędziami sztuki. Chcielibyśmy wspólnie spojrzeć na miasto z nowej perspektywy. Wierzymy, że jest dobra, bo zakłada pokojowe współistnienie organizmów z wielu światów. Wydaje nam się, że jest ono konieczne do zachowania równowagi w świecie podlegającym nieustannej presji człowieka i zmierzającym w niepokojącym kierunku.

  

———
Okładka książki Tomasza Samojlika „Tarmosia”. Na okładce narysowany przez ilustratorkę Annę Grzyb borsuk wychylający się z zielonych zarośli i patrzący na mysz. Okładka kolorystycznie niebiesko-zielona. Ma żółty grzbiet.

Events

Date
Categories
Participants