ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE - ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #21 Goran Vojnović „Moja Jugosławia”Spotkanie on-line / link do dyskusji w grupie Zamkowy Klub Książki na Facebooku

W kwietniu  porozmawiamy o książce, której tytuł „pożyczyliśmy” do nazwania minicyklu trzech spotkań.  „Moja Jugosławia”, uhonorowana w ubiegłym roku Nagrodą Angelus, ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Przedstawicielem tej generacji jest główny bohater, Vladan Borojević, syn Słowenki i Serba, oficera Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Służbowy wyjazd do Belgradu ojca wraz z rodziną i początek wojny w 1991 roku kończą szczęśliwe dzieciństwo chłopca w Puli. Ojciec znika z jego życia. Po siedemnastu latach Vladan przypadkowo trafia na jego ślad w internecie (generał Borojević ukrywa się jako zbrodniarz wojenny) i wyrusza do krajów byłej Jugosławii w poszukiwaniu ojca. Jest to zarazem wędrówka w poszukiwaniu przyczyn poczucia obcości, braku zakorzenienia i odebranej mu niegdyś tożsamości.
Książka, będąc także przewodnikiem po jugosłowiańskim krajobrazie pamięci, z cennymi obserwacjami zjawisk społecznych, etnicznych i obyczajowych, prezentuje krytyczne, choć niepozbawione humoru spojrzenie jej autora na stereotypy związane z mieszkańcami Bałkanów.

Goran Vojnović (1980) – słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Mieszka i pracuje w Lublanie. Jest absolwentem reżyserii lublańskiej Akademii Teatralnej, Radiowej, Filmowej i Telewizyjnej. Wydał trzy powieści:  „Czefurzy raus!” (obraz środowiska imigrantów z byłej Jugosławii, mieszkańców dzielnicy Fužine w Lublanie),  „Moją Jugosławię” oraz „Figę” (saga rodzinna – historia trzech pokoleń wielokulturowej słoweńskiej rodziny, intymna opowieść o łączących ją więziach, miłości, wolności i podejmowanych wyborach). Za wszystkie te książki otrzymał w latach 2009, 2013 i 2017 nagrodę Kresnik dziennika „Delo”, przyznawaną za najlepszą powieść roku. Powieści Gorana Vojnovića, uważanego w Słowenii za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia, zyskały ogromną popularność nie tylko w państwach byłej Jugosławii, ale są tłumaczone na wiele innych języków.

Events

Date
Categories
Participants