ZAMEK Culture Centre

(NIE)NOWE PUBLICZNOŚCI. Sztuka jako pretekst

Sztuka jako pretekst. Rozmowa o włączającej edukacji (nie tylko) artystycznej z udziałem: Zofii Dubowskiej, Justyny Kieruzalskiej, Magdaleny Kreis i Agnieszki Wojciechowskiej-Sej. Prowadzenie: Bartek Lis
Dyskusja będzie tłumaczona na PJM oraz streamowana na Facebooku Centrum Praktyk Edukacyjnych.
Dyskusja w ramach cyklu (nie)nowe publiczności
Emocjonujemy się słuchając kolejnych komunikatów na temat stanu obostrzeń, które wprowadza rząd: galerie sztuki, muzea, przestrzenie wystawiennicze są otwierane lub zamykane. Kiedy ponownie możliwe jest zapraszanie do nich widzów to i tak, w trosce o zachowanie reżimu sanitarnego i dystansu społecznego, możemy zaoferować jedynie pasywny odbiór: można przespacerować się po sali, patrzeć.
W takiej rzeczywistości miejsce na wspólne uczenie się, dialog – tak ważne w całym procesie – zostają mocno ograniczone. A może wizja otwartej przestrzeni galeryjnej, w której różne grupy mogą aktywnie i swobodnie wyrażać siebie była jedynie teoretycznym postulatem jeszcze przed wybuchem pandemii lub domeną niewielu instytucji?
Korzystając z tego pandemicznego międzyczasu postanowiliśmy spotkać się z kilkoma edukatorkami by naradzić się nad tematem edukacji „do sztuki” i „przez sztukę”. Nad trudami posługiwania się nią w naszej praktyce edukacyjnej (sztuka współczesna: „niezrozumiała”, „straszna”, „nudna”, „nie dla mnie”) oraz dodatkowymi problemami, które praca w zdalność mogła uwypuklić – na przykład pozostawiając nas z często bolesnym pytaniem, czy jesteśmy instytucjami otwartymi na różnych odbiorców, także tych z sensorycznymi niepełnosprawnościami?
Zapraszamy do wspólnej dyskusji na temat sztuki, która może być pretekstem do edukacji dorosłych, do wspólnego uczenia się na temat współczesności (a nie tylko na temat sztuki samej w sobie) oraz na temat tego, w jaki sposób realizować dobrą, niewykluczającą edukację w „czasach zarazy”.
W spotkaniu wezmą udział: Zofia Dubowska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Justyna Kieruzalska (edukatorka współpracująca m.in. z lubelską Galerią Labirynt), Nagdalena Kreis (twórczyni, edukatorka, animatorka; magdalenakreis.pl) i Agnieszka Wojciechowska-Sej (Muzeum Sztuki w Łodzi). Prowadzenie: Bartek Lis (Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu).
Tłumaczenie na PJM i język foniczny: Marta Jaroń i Karolina Bocian
Moderacja pytań i głosów publiczności: Katarzyna Chajbos

___
Grafika przedstawia czarny prostokąt, na którym umieszczono kolorowe ikony. Dodatkowo umieszczono na niej napisy: Sztuka jako pretekst. Poniżej (nie)nowe publiczności”.

Events

Date
Categories
Participants