ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE \ CZARNOBYL \ Jerzy Wierzbicki \ wystawa

Fotografie z cyklu  „Czarnobyl” powstały w październiku 2015 roku. Projekt ten jest efektem kilku dni, które Jerzy Wierzbicki spędził w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie wraz z dwoma byłymi pracownikami elektrowni jądrowej. Większość fotografii powstała w opuszczonym mieście Prypeć oraz w okolicznych wioskach. Pokazuje zdewastowane post-sowieckie pozostałości w zrujnowanej i budzącej  grozę industrialnej strefie jaka powstała wokół kompleksu nuklearnego w Czarnobylu. Trzydzieści pięć lat po eksplozji czwartego reaktora wokół elektrowni jądrowej nadal istnieje strefa zamknięta, która rozciąga się w promieniu 30 km.

Jak wspomina Wierzbicki: „Pobyt w tym dziwnym miejscu wywołał u mnie dwie refleksje. Ułomność ludzkiej pychy w próbach opanowania świata przyrody oraz potęga tej ostatniej, która na terenie zamkniętej strefy, wbrew obiegowej  opinii oraz faktycznie podwyższonego promieniowania, odradza się fantastycznie. Czuć tam wciąż, mimo upływu lat i postępującej dewastacji, absurdalność komunistycznego systemu i jego dehumanizujący charakter.

Fotografie z cyklu „Czarnobyl”  były prezentowane m.in. w BBC news w 2016 roku z okazji 30. rocznicy katastrofy czarnobylskiej.

----------

Czarno-białe zdjęcie przysypanych fragmentami pokruszonego tynku dwóch lalek, leżących na zniszczonym blacie stołu.

Events

Date
Categories
Participants