ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE \ ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #20 „Moja Jugosławia” – Drago Jančar „Widziałem ją tej nocy"

Spotkanie on-line 

link do dyskusji w grupie Zamkowy Klub Książki na Facebooku

Piękna Veronika Zarnik, młoda mężatka z porządnej mieszczańskiej rodziny, żywiołowa i beztroska, nie zważała na konwenanse i szła zawsze za głosem serca. Czasem samolubna, ale nigdy bezduszna, przyciągała jak magnes. Żyła w niespokojnych czasach. Pewnego dnia po prostu zniknęła w odmętach historii. O jej życiu i tajemniczym zaginięciu mówi pięć osób: to pięć opowieści, pięć perspektyw, które składają się na jedną historię, piękną, poruszającą, tragiczną, z burzliwymi dziejami wojennej Słowenii w tle.
Za „Widziałem ją tej nocy” Drago Jančar, jeden z najwybitniejszych współczesnych słoweńskich pisarzy, otrzymał Nagrodę „Kresnik” za najlepszą powieść 2010 roku.

Drago Jančar (ur. 1948 r. w Mariborze) – jeden  z najbardziej znanych i najaktywniejszych współczesnych pisarzy słoweńskich,  jest autorem powieści, opowiadań, esejów i dramatów. Jego utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i opublikowane w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. F. Prešerna, najbardziej prestiżową słoweńską nagrodę literacką (1993), Europejską Nagrodę dla Najlepszego Opowiadania (1994), Nagrodę im. Herdera w (2003), Europejską Nagrodę Literacką (2011), trzykrotnie Nagrodę Kresnik za najlepszą powieść — w 2011 za „Widziałem ją tej nocy”. Mieszka i pracuje w Lublanie.

 ----------

Okładka książki "Moja Jugosławia" Drago Jancara. Widziana z tyłu postać na koniu. W tle tytuł i nazwisko autora.

Events

Date
Categories
Participants