ZAMEK Culture Centre

POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA 2020 Pokaz filmu o laureatce i nominowanych do Stypendium im. S. Barańczaka 2020 / Wydarzenie Online

wydarzenia

Film prezentuje laureatkę Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Monikę Glosowitz oraz autorki nominowane do tej Nagrody: Agnieszkę Pajązckowską i Joanną Żabnicką.

„Poznańska Nagroda Literacka – mówi w filmie prof. Piotr Śliwński, przewodniczący Kapituły przyznawana jest z podziwu, uznania, z wdzięczności, ale także dla zachęty. Wdzięczność, podziw, adresowane są do pisarek i pisarzy, ale także, poniekąd, do patronów tej Nagrody, Stanisława Barańczaka i Adama Mickiewicza. A zachęta – do czytelników, aby wzięli książki do ręki, przeczytali je, chcieli o nich rozmawiać, dyskutować, spierać się, spierać się o nie między sobą, a także z Kapitułą.

Krytyka, proza, poezja, wszystko rodzaju żeńskiego, wszystko to głosy kobiece. Monikę Glosowitz interesuje wiersz kobiecy, los kobiecy, a może najbardziej to, jak młode współczesne poetki, starają się temu losowi przeciwstawić. Interesuje ją konkret.
Agnieszkę Pajączkowską interesuje detal. Ludzki detal, który ujawnia się w rozmowie z drugim człowiekiem, konkretne miejsce.
Wspaniale zaś czyta kadry, obrazy, nastroje, aurę, za każdym razem gdzieś umiejscowioną i gdzieś prowadzącą, bardzo odległą od pomysłu, aby być metaforą wszystkiego poetka Joanna Żabnicka.
Wszystkie charakteryzuje pewien rodzaj wrażliwości na to, co jest drobne i warte uwagi oraz poczucie, że literatura, to coś bardzo dla nich ważnego. I nie tylko dla nich, bo mówi o świecie i dla świata”.


Ogłoszenie laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej odbyło się on-line 20 listopada 2020 roku.
Fundatorzy Poznańskiej Nagrody Literackiej: Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
www.poznanskanagrodaliteracka.pl

Scenariusz: Piotr Śliwiński, Joanna Przygońska, Irek Bednorz
Reżyseria, zdjęcia, montaż: Irek Bednorz
Koloryzacja: Paweł Dembiński
Poznań 2020

Przypominamy że na zgłoszenia do  kolejnej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej: Nagroda w  obu kategoriach – im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka  czekamy do  15.02.
Książki literackie oraz z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, w postaci tradycyjnej lub elektronicznej, należy nadsyłać do 15 lutego 2021 r. na adres: Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 (z dopiskiem PNL).
----------
Zdjęcie przedtswia uśmiechniętą, patrzącą w   obiektyw   laureatkę Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Monikę Glosowitz 
PNL 2020. Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka

Events

Date
Categories
Participants