ZAMEK Culture Centre

POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA 2020 - Pokaz filmu o Krystynie Miłobędzkiej – laureatce PNL 2020 / Wydarzenie OnlineBohaterką filmu jest Krystyna Miłobędzka – laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej, autorka sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżka, a przede wszystkim wybitna poetka; może najwybitniejsza spośród żyjących. „Decyduje o tym wielki dorobek i wpływ, jaki wywiera na innych poetów i na czytelników przynajmniej od połowy lat 90.” – twierdzi prof. Piotr Śliwński, przewodniczący Kapituły, który w filmie opowiada o tym, jak czyta i czym jest dla niego poezja Krystyny Miłobędzkiej.

Nagroda została przyznana za całokoształt twórczości. „Całokształt brzmi dumnie i niepokojąco – mówi w filmie prof. Śliwński.  – Ale całokształt nigdy nie jest całokształtem. Pisarz, naprawdę wybitny, nigdy nie przestaje pisać. Pisarz pisze tak długo, jak jest czytany, jak jest badany, jak komuś chce się sięgać po jego utwory, jak komuś o tych utworach chce się pisać, dyskutować. Jak długo nas pisarz obchodzi, tak długo pisarz pisze. Całokształt, w przypadku pani Krystyny Miłobędzkiej, to być może dopiero początek. Słowem – nie jest pytaniem istotnym za co Krystyna Miłobędzka dostała tę nagrodę. Istotnym pytaniem jest: dlaczego otrzymała ją dopiero dzisiaj?”

„Za dużo mówiłam, za dużo napisałam – tak myślę, mówi Krystyna Miłobędzka, którą odwiedziliśmy z kamerą w jej domu w podpoznańskim Puszczykowie.  – Ale nie potrafiłabym dziś wykreślić, wyrzucić, dlatego że jest to tak mocno związane z moim życiem, z tym, czym żyłam.
Jestem.
Jestem. Współżywa, współczynna, współwinna. Współzielona, współdrzewna.
Współistnieję”. 

Ogłoszenie laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej odbyło się on-line 20 listopada 2020 roku.
Fundatorzy Poznańskiej Nagrody Literackiej: Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
www.poznanskanagrodaliteracka.pl

Scenariusz: Krystyna Miłobędzka, Piotr Śliwiński, Jarosław Borowiec, Joanna Przygońska, Irek Bednorz
Reżyseria, zdjęcia, montaż: Irek Bednorz
Make-up: Jusyna Stachowska
Koloryzacja: Paweł Dembiński
Poznań 2020

Przypominamy że na zgłoszenia do  kolejnej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej: Nagroda w  obu kategoriach – im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka  czekamy do  15.02.
Książki literackie oraz z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, w postaci tradycyjnej lub elektronicznej, należy nadsyłać do 15 lutego 2021 r. na adres: Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 (z dopiskiem PNL).
----------------
Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą  Krystynę Miłobędzką . Poetka widziana z profilu patrzy w  dal. Tło jest rozmyte, nieostre.


Poznańska Nagroda Literacka 2020: Krystyna Miłobędzka

Events

Date
Categories
Participants