ZAMEK Culture Centre

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI MARIO VARGAS LLOSA „PANTALEON I WIZYTANTKI” WYDARZENIE ONLINE

Spotkanie odbędzie się w formie online. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy   do dołączenia -   https://meet.google.com/dmx-pfmy-urh

Na 15. spotkaniu Klubu rozmawiać będziemy o wydanej w 1973 roku powieści „Pantaleon i wizytantki” autorstwa Mario Vargas Llosy – jednego z najbardziej znanych przedstawicieli boomu latynoamerykańskiego, laureata Nagrody Nobla (2010) za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.
Głównym bohaterem tej zabawnej i jednocześnie gorzkiej satyry na armię i – szerzej – system sprawowania władzy jest Pantaleon Pantoja, służbista, który otrzymuje zadanie stworzenia specjalnego oddziału Służby Wizytantek. W ten sposób armia chce ukrócić gwałty popełniane przez żołnierzy Sił Lądowych Peru i oczyścić swoje dobre imię… Wydając tę książkę Vargas Llosa naraził się na oskarżenie wojskowego rządu o zniesławienie peruwiańskich kobiet. W ramach represji wydano zakaz kręcenia zdjęć do ekranizacji „Pantaleona”  na terenie kraju (film ostatecznie nakręcono w Wenezueli).
------
Grafika przedstawia okładkę książki Pantaleon i wizytantki” autorstwa Mario Vargas Llosy . Tytuł  i nazwisko autora wkomponowany we fragment obrazu idących nastolatek, uczennic, w zielonych sukienkach i czerwonych kolanówkach. Obraz nawiązuje do stylu art deco z charakterystycznymi wyraźnymi liniami i mocną, kontrastową kolorystyką.

Events

Date
Categories
Participants