ZAMEK Culture Centre

OBRAZY WRAŻLIWE. „Biało-czarna Polska. O rasizmie i nie tylko w filmie »Green Book«” – wykład

Wykład będzie dotyczył współczesnego zjawiska rasizmu i jego językowych przejawów w różnych obszarach życia codziennego i publicznego w Polsce. Poruszone zostaną zagadnienia, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas seansu oraz kwestie relacji międzykulturowych i nierówności społecznych, które są widoczne także w Polsce. O tym, jak w kontekście przekazu „Green Book” wzbudzać refleksję w nas samych i jak krytycznie patrzeć na globalne problemy świata, którego wszyscy jesteśmy częścią.


Margaret Amaka Ohia-Nowak

Dr Margaret Amaka Ohia-Nowak jest językoznawczynią, kulturoznawczynią i filmoznawczynią. Trenerka kompetencji międzykulturowych i edukatorka antydyskryminacyjna. Prowadzi firmę szkoleniową kształcącą w zakresie komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i empatycznej. Obroniła doktorat pt.Przejawy rasizmu w polszczyźnie” w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i stażystką w Centre for Race, Ethnicity and Migration w Londynie. Studiowała na Uniwersytecie Amsterdamskim. Koordynatorka i uczestniczka projektów badawczych i kampanii antyrasistowskich w Polsce i za granicą. Absolwentka specjalistycznych seminariów poświęconych rasizmowi, komunikacji międzykulturowej i prawom afroeuropejskiej diaspory (m.in. Black Europe and Dimensions of Citizenship, Race and Ethnic Relations na Uniwersytecie w Amsterdamie), a także kursów i programów poświęconych tematyce NVC, uważności i empatii. Jej zainteresowania badawcze to przede wszystkim krytyczna analiza dyskursu oraz studia nad stereotypami i dyskryminacją językową, a w szczególności badania nad mikroagresją i rasizmem strukturalnym.

Autorka scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce międzykulturowej, antydyskryminacyjnej i globalnej. Współpracuje m.in. z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polską Akcją Humanitarną, The New Visions Berlin, Global Learning & Education Network, Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej i Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. Członkini Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego (SPPA) i Society for Intercultural Education, Training and Research (SIETAR Polska). Margaret Amaka jest córką Polki i Nigeryjczyka. Od kilku lat mieszka koło Lublina.


Transmisja online: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych.

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).

Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewniamy asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Osoba z CK ZAMEK będzie czekała przed wejściem na Dziedziniec Zamkowy pół godziny przed pokazem. Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz: e.banaszek@ckzamek.pl

Informacja o biletach:
Każdej osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, może towarzyszyć jedna osoba wspierająca, której przysługuje nieodpłatna wejściówka.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE PANDEMII
https://ckzamek.pl/media/files/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf

Organizatorem cyklu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu: Centrum Praktyk Edukacyjnych i Kino Pałacowe. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020”
Partnerzy: Fundacja Mili Ludzie, .wju
Patroni medialni: RMF Classic, Filmweb
Identyfikacja wizualna: Stwory Studio

____
Ilustracja utrzymana jest w dwóch kolorach: bieli i czerni. Dominuje ten pierwszy. W centralnej części znajdują się trzy dużych rozmiarów prostokąty. Ustawione są pionowo, przylegają do siebie dłuższymi bokami.  Pierwszy i ostatni są identyczne – przedstawiają uproszczony kontur oka, w miejscu źrenicy umieszczono żółty symbol błyskawicy. Środkowy prostokąt – utrzymany w tej samej stylistyce i kolorystyce – również przedstawia kontur oka, ale z czarną źrenicą. Nad tymi grafikami jest napisane: AWARIA, ZNACZY DZIAŁANIE. Natomiast po lewej stronie widnieje napis: OBRAZY WRAŻLIWE – dostępna kultura filmowa. W dolnej części ilustracji znajdują się symbole dostępnościowe oraz belka z logotypami.

Events

Date
Categories
Participants