ZAMEK Culture Centre

ZAMEK CZYTA \ „Książka \ o śmieciach” \ spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim


Od dzikich wysypisk w każdym polskim lesie i zaśmieconych przydrożnych rowów po apokaliptyczne obrazy azjatyckich plaż, które przypływ zalewa tonami odpadków. Plastikowe butelki, sznurki od snopowiązałki, gruz z budowy czy konfetti z niedopałków wokół przystanków. Śmieci są wszędzie. Tak bardzo wszędzie, że przestajemy je zauważać.

„Książka o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego to kolekcja esejów o śmieciach ilustrowana zdjęciami autora. Esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O nieumiarkowaniu, chciwości, egoizmie. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy. {opis wydawcy}

Stanisław Łubieński, z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor reportażu historycznego „Pirat stepowy” (Czarne 2012). Za zbiór esejów „Dwanaście srok za ogon” otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017. W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Prowadzi spacery przyrodnicze i bloga Dzika Ochota. Mieszka w Warszawie.

prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora

Uwaga! Ze względu na niesprzyjającą aurę spotkanie odbędzie się w Sali Wielkiej (1. piętro).
-----

Grafika przedstawia okładkę książki Stanisława Łubieńskiego "Książka o śmieciach". Na błękitnym tle rozłożone są w swoisty sposób różne zużyte przedmioty: spinacze, wypalone zapałki, gwoździe, kapsle itp. Tworzą one swego rodzaju ramkę dla tytułu książki.

Buy ticket TICKET

Events

Date
Categories
Participants