ZAMEK Culture Centre

SIERPNIOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI \ uwaga zmiana terminu!


Uwaga!
Spotkanie Zamkowego Klubu Książki zostało przeniesione z 27.08. na 10.09.


Na 13. Spotkaniu Klubu porozmawiamy o  „Lunatykach” Hermanna Brocha – klasycznym dziele europejskiej literatury modernistycznej, które ukazało się w polskim przekładzie dopiero po niemal 67 latach od publikacji. To wielka powieść o kryzysie kultury europejskiej w latach 1888-1918. Obraz upadku wartości autor kreśli na przykładzie Niemiec wilhelmińskich.
Hermann Broch (1886-1951) –austriacki prozaik, poeta, dramaturg i filozof kultury, uznawany za jednego z największych pisarzy modernistycznych. Pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej. Po studiach technicznych pracował  w fabryce tekstyliów swojego ojca. W 1909 roku dokonał konwersji na katolicyzm. W 1927 roku sprzedał fabrykę i ponownie podjął studia, tym razem z zakresu matematyki, filozofii i psychologii. „Lunatyków” (1932), swoją pierwszą ważną powieść, opublikował w wieku 45 lat. Aresztowany w 1938 roku po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy, został uwolniony dzięki interwencji zagranicznych przyjaciół, m.in. Jamesa Joyce’a, po czym emigrował najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie do USA. Tam dokończył swoje najsłynniejsze dzieło „Śmierć Wergilego” (1945). W 1950 roku został profesorem literatury niemieckiej na Uniwersytecie Yale w New Haven, tam też wkrótce zmarł.

---------------

Zdjęcie przedstawia biały, wysoki regał. Półki wypełnione są ciasno ustawionymi obok siebie książkami, grzbiety woluminów tworzą malarską kolorową mozaikę.

 

Events

Date
Categories
Participants