OBRAZY WRAŻLIWE. „Skóra. Witamy uchodźców” – spotkanie z Izą Klementowską
- TypeCENTRE FOR EDUCATIONAL PRACTICES
- PlaceDziedziniec Zamkowy
- Hour g. 19
- Date 14.07.2020
- Informations about entries bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK ZAMEK
Są z różnych zakątków świata, gdzie groziło im zniewolenie lub śmierć. Przybyli z Iranu, Erytrei, Iraku, Czeczenii, Palestyny i Sudanu. Shirin, Elsa, Namir, Leyla, Nidal, Awad. Każde z nich ma inną życiową historię, inną osobowość, inaczej patrzy na świat. Łączy ich jedno: są uchodźcami, którzy mieszkają w Polsce. W poruszającym reportażu Iza Klementowska opowiada o ich losach, o tym, jak znaleźli się w naszym kraju, jak wygląda ich codzienność, o czym marzą. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego słowo na „u” wywołuje u jednych lęk, u innych kompletną obojętność, a u jeszcze innych agresję. Rozmawia też z aktywistami społecznymi i artystami, dla których pomoc uchodźcom stała się sensem życia. Wyobraźmy sobie most łączący Tunezję z Włochami. Wyobraźmy sobie gościnną Europę. Wyobraźmy sobie lepszych nas.
Transmisja online: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych.
Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).
IZA KLEMENTOWSKA – reporterka i dziennikarka. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Autorka książek „Samotność Portugalczyka” (wyd. Czarne, nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), „Minuty. Reportaże o starości” (wyd. PWN, nominacja do nagrody Emocje Radia Wrocław Kultura), „Szkielet białego słonia” (wyd. Czarne, nominacje do nagród Emocje Radia Wrocław Kultura oraz Travelery „National Geographic”).
Prowadzenie:
JOANNA B. BEDNAREK – doktorantka w Zakładzie Antropologii Literatury UAM. Współautorka (z P. Czaplińskim i D. Gostyńskim) książki „Literatura i jej natury” (2017). Współredaktorka tomów zbiorowych – m.in.: „Interpretacje uwalniające” (2018), „Prognozowanie teraźniejszości” (2018), „Rewolucje i utopie” (2019), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (2019). Redaktorka CzasuKultury.pl.
Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewniamy asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Osoba z CK ZAMEK będzie czekała przed wejściem na Dziedziniec Zamkowy pół godziny przed pokazem. Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz: e.banaszek@ckzamek.pl
Informacja o biletach:
Każdej osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, może towarzyszyć jedna osoba wspierająca, której przysługuje nieodpłatna wejściówka.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE PANDEMII
https://ckzamek.pl/media/files/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf
Organizatorem cyklu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu: Centrum Praktyk Edukacyjnych i Kino Pałacowe. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura – Interwencje 2020”
Partnerzy: Fundacja Mili Ludzie, .wju
Patroni medialni: RMF Classic, Filmweb
Identyfikacja wizualna: Stwory Studio
____________
Ilustracja utrzymana jest w dwóch kolorach: bieli i czerni. Dominuje ten pierwszy. W centralnej części znajdują się trzy dużych rozmiarów prostokąty. Ustawione są pionowo, przylegają do siebie dłuższymi bokami. Pierwszy i ostatni są identyczne – przedstawiają uproszczony kontur oka z czarnymi źrenicami. Środkowy prostokąt – utrzymany w tej samej stylistyce i podobnej kolorystyce – również przedstawia kontur oka, ale z żółtą błyskawicą. Nad tymi grafikami jest napisane: AWARIA, ZNACZY DZIAŁANIE. Natomiast po lewej stronie widnieje napis: OBRAZY WRAŻLIWE – dostępna kultura filmowa. W dolnej części ilustracji znajdują się symbole dostępnościowe oraz belka z logotypami.