ZAMEK Culture Centre

MAJOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI (ON-LINE)

Na 11. spotkaniu naszego Klubu porozmawiamy o „Kronikach portowych” Annie Proulx. Uhonorowana  w 1994 roku Nagrodą Pulitzera oraz National Book Award powieść została niedawno opublikowana przez Wydawnictwo Poznańskie w nowym (świetnym) przekładzie Jędrzeja Polaka.


Annie Proulx – amerykańska pisarka i dziennikarka – jest autorką dziesięciu książek; jej najnowszą powieścią są „Drwale”. Każda z nich jest wydarzeniem i zdobywa wiele nagród. „Kroniki portowe” przez wiele tygodni nie schodziły z amerykańskich list bestsellerów, a Lasse Hallström nakręcił na podstawie powieści film z Kevinem Spacey i Julianne Moore. Kanwą dla filmu stało się także jej opowiadanie „Tajemnica Brokeback Mountain”, które zekranizował Ang Lee.

Głównym bohaterem „Kronik portowych” jest Quoyle, „mężczyzna po przejściach”, który na zapomnianej wyspie odnajduje swoją tożsamość i odzyskuje utracone w dzieciństwie poczucie własnej wartości. Jego przemiana, którą śledzimy w powieści, rozgrywa się na surowych, mroźnych wybrzeżach Nowej Fundlandii. Streszczenie fabuły, jak pisał w recenzji Wojciech Orliński, „przypomina stereotypowy scenariusz psychoanalizy po amerykańsku”; ale tym, co tę książkę wyróżnia i na co na pewno warto zwrócić uwagę w trakcie lektury jest język powieści. 

Spotkanie odbędzie się w trybie on-line (zainteresowanych zapraszamy na profil naszej grupy, gdzie podamy wszystkie szczegóły techniczne: https://www.facebook.com/groups/356310578511561/


--------------------

Grafika przedstawia okładkę książki „KRONIKI PORTOWE” Annie Proulx. Okładka jest niebieska, na głównym planie rysunek latarni morskiej z przylegającym budynkiem, za nimi ciemniejsza linia horyzontu.

Events

Date
Categories
Participants