ZAMEK Culture Centre

LUTOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI


Spotkanie o książce „Fizyka smutku” Georgiego Gospodinowa.

Georgi Gospodinow to jeden z najciekawszych pisarzy europejskich i jeden z najchętniej tłumaczonych współczesnych pisarzy bułgarskich. „Fizyka smutku” (wydana w Bułgarii w 2012 roku, a w Polsce w 2018 roku w przekładzie Magdaleny Pytlak) jest jego najsłynniejszą książką. W październiku 2019 roku Gospodinow otrzymał za nią Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. 15 maja 2020 roku autor będzie gościem Festiwalu Fabuły.

„Dzięki literaturze – mówił Gospodinow w wywiadzie – znamy różne rodzaje smutku – choćby turecki „hüzün”, tak silnie obecny w stambulskich opowieściach, czy portugalski „saudade”, znany z piosenek z ulic Lizbony czy powieści Antunesa. W przypadku Bułgarii mówimy o smutku czy nostalgii drugiego stopnia. Słowo „tuga” określa tęsknotę za tym, czego nigdy nie mieliśmy, a co i tak straciliśmy. To wrażenie, że twoje życie w ogóle się nie wydarzyło, że żyjesz na rogu świata, z dala od innych, a świat toczy się zupełnie gdzieś indziej.

Tego uczucia doświadczyło kilka pokoleń Bułgarów, a najbardziej przykre zdało mi się to, że ono nigdy nie zostało wypowiedziane na głos. Mamy takie powiedzenie, że dzieci powinno się całować tylko podczas snu, by nie wiedziały, jak bardzo je kochamy. Bo inaczej byśmy je rozpieścili, a przecież muszą być silne. To doskonale odnosi się do naszego pojmowania smutku, przez dekady o nim nie rozmawialiśmy, by nie zainfekować nim kolejnych pokoleń. Co było naiwne, bo on tylko się utrwalał”.

--
spotkanie dla młodzieży i dorosłych
miejsce: Bookowski. Księgarnia w Zamku
miejsca siedzące
wstęp wolny

--
Grafika przedstawia okładkę omawianej książki. Na czarnym tle widać kolorowe krople, a na samym środku widać imię i nazwisko autora oraz tytuł jego książki.


Events

Date
Categories
Participants