ZAMEK Culture Centre

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI, Spotkanie o powieści „Ptaszyna” Dezső Kosztolányiego

Wydana w 1924 roku „Ptaszyna” Dezső Kosztolányiego jest jedną z kultowych powieści węgierskich. Historia kilkudniowego wyjazdu tytułowej Ptaszyny staje się przyczynkiem do wielkiej rewolucji emocjonalnej w rodzinie. Nieobecność dojmująco nieurodziwej córki pozwala rodzicom wieść życie, którego wcześniej unikali, by chronić dziecko: idą do teatru, zamawiają ekstatycznie pyszny gulasz w restauracji, odnawiają stare przyjaźnie, by wreszcie pozwolić sobie na hulaszczą noc i popisy na fortepianie. Co będzie, gdy Ptaszyna wróci? Czy znowu będą musieli zrezygnować z ulubionych zajęć?
„Znakomita powieść węgierskiego pisarza to nie tylko mistrzowsko nakreślone sylwetki bohaterów – rekomenduje książkę Kinga Piotrowiak-Junkiert, ale także niezwykle cenny inwentarz metafor, przy pomocy których Węgrzy już prawie wiek opowiadają o swojej tożsamości. Dziewczyna z prowincjonalnego miasteczka, niewygodna i niezrozumiana do końca córka do złudzenia przypomina środkowoeuropejski kraj, który rozpaczliwie próbuje opowiedzieć o samym sobie”.

DEZSŐ KOSZTOLÁNYI (1885-1936) – jeden z najwybitniejszych pisarzy węgierskich XX wieku, poeta, powieściopisarz, krytyk. Współtwórca legendarnego czasopisma literackiego „Nyugat” (Zachód) i uważny obserwator ludzkiej egzystencji. W języku polskim ukazały się pojedyncze wiersze autora, a także wybór opowiadań „Noc poślubna” w przekładzie Tomasza Kulisiewicza i Magdaleny Schweinitz-Kulisiewicz (Warszawa 1989), Kornel Esti w przekładzie Magdaleny Schweinitz (Warszawa 1981), a jesienią 2019 ukaże się książka „Dom kłamchuczów” w przekładzie Teresy Worowskiej.

KINGA PIOTROWIAK-JUNKIERT – akademiczka (UAM), badaczka i tłumaczka literatury węgierskiej, przewodnicząca zachodniego oddziału Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, autorka projektu „Gdzie się podziały poetki? Tu są!”, laureatka konkursów poetyckich. W 2019 roku ukazał się jej tom „Pieśni Myrmidonu”. O swoich lekturach Kinga Piotrowiak-Junkiert  pisze na stronie: http://dyskretnyurokdrobiazgow.blogspot.com/


---

moderatorka rozmowy: Kinga Piotrowiak-Junkiert
g. 18 Bookowski. Księgarnia w Zamku / wstęp wolny


___________________________________________

Zdjęcie przedstawia książkę na tle białej półki. Na okładce znajduje się czarno-biała fotografia spacerującej pary. Mężczyzna ma na sobie garnitur i kapelusz z niewielkim rondem. Kobieta dwuczęściowy strój – żakiet z bufiastymi rękawami, długą spódnicę oraz ozdobny kapelusz. Bohater i bohaterka sceny idą wzdłuż wysokiego drewnianego płotu.


Events

Date
Categories
Participants