
KONGRES IUAES 2019 \ Antropologia wizualna i film dokumentalny \ w Zamku
-
TypEdukacja
-
MiejsceSala Wielka
-
Godzina g. 18
-
Data 28.08.2019
-
Cena 2
W sierpniu tego roku Poznań gościć będzie setki antropologów i etnologów z całego świata, którzy przyjadą by wziąć udział w Inter-Kongres International Union of Anthropological and Ethnological Sciences. W związku z tym wydarzeniem, 28 sierpnia zapraszamy na specjalny pokaz filmów dokumentalnych wpisujących się w ramy współczesnej antropologii wizualnej. Wieczór filmowy w CK ZAMEK, organizowany we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, będzie ukoronowaniem pięciodniowego programu filmowego obejmującego dwadzieścia trzy projekcje. Pozostałe filmy zostaną pokazane w Collegium Historicum UAM.
W CK ZAMEK zobaczą Państwo sześć autorskich dokumentów i paradokumentów stworzonych przez antropologów wizualnych i niezależnych filmowców nawiązujących w innowacyjny sposób do bogatej tradycji filmu etnograficznego.
Filmy zostaną wyświetlone z napisami w języku angielskim.
Program:
g. 18
At the crossroads (Na rozdrożu), 2017, Savyasachi Anju Prabir, Indie, 48'
Do wioski Kalap, położonej w himalajskim obszarze Uttarakhand w Indiach, wkrótce doprowadzona zostanie droga. Film zagłębia się w życie mieszkańców Kalap, którzy od pokoleń negocjują swój własny model zrównoważonego życia (sustainable living). Czy łatwiejszy dostęp do świata poza wioską zmieni jej oblicze?
This is My Face (To moja twarz), 2018, Angélica Cabezas Pino, Chile, Wielka Brytania, 58'
W Chile ludzie żyjący z HIV często obawiają się napiętnowania, ukrywają swój stan i milczą na temat własnych przeżyć. Film skupia się na grupie mężczyzn opowiadających o chorobie, która zmieniła koleje ich losu. Poprzez proces twórczy próbują pokonać wieloletnie milczenie i wstyd.
The Idyll (Sielanka), 2018, Yiyang Huang, Chiny, 20'
Jednym z konsekwencji raptownego rozwoju Chin jest pustoszenie tradycyjnych wiosek. Jedną z nich zamieszkuje Wang. Trzymający się dawnego stylu życia bohater filmu jest prawdopodobnie ostatnim pasterzem i kompozytorem pieśni Qinyuan Yangko w wiosce.
Przerwa / Przerwa: 15'
Horror in the Andes (Horror w Andach), 2019, Martha-Cecilia Dietrich, Szwajcaria, 40'
Dokument nakręcony w małym andyjskim miasteczku Ayacucho śledzi losy trzech przyjaciół, którzy zdecydowali się nakręcić horror. Autorka pokazuje sposób, w jaki rdzenni twórcy uciekają się do filmu grozy jako sposobu na opowiedzenie lokalnej publiczności o dziedzictwie kolonializmu, specyfice andyjskiej tożsamości i pragnieniu posiadania realnego wpływu na własną przyszłość.
Mass (Masa), 2017, Ivo Bystřičan, Michal Pavlásek, Václav Flégl, Czechy, 31'
Eksperymentalny dokument „Mass” to paralela ludzkiego losu tworzona przez pozostawione bez komentarza obrazy kryzysu uchodźczego, pokazane z perspektywy odmiennej od medialnych relacji.
Road to Zuni (Droga do Zuni), 2017, Annapurna Pandey, Stany Zjednoczone, 33'
Film opowiada o utracie ziemi przez Indian Zuni i pokazuje sposób, w jaki wygrali oni spór sądowy z rządem federalny USA dzięki zeznaniom złożonym przez indyjskiego antropologa Triloki Pandey.