ZAMEK Culture Centre

CZERWCOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI


Zapraszamy wszystkich zgłodniałych dyskusji o literaturze na trzecie spotkanie Zamkowego Klubu Książki. Porozmawiamy na nim o „Drodze 816” Michała Książka (który 3.07.2019 będzie gościem CK ZAMEK).

Michał Książek, autor znakomicie przyjętego debiutanckiego reportażu „Jakuck. Słownik miejsca” tym razem „bohaterem" swojej opowieści uczynił nie miasto, lecz... drogę. Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej.

Tak Maciej Robert pisał o książce w „Polityce”:
„Droga 816” bardziej niż reportażem jest esejem o uważności. Autor – zawodowy obserwator ptaków i zawołany botanik – skupia się przede wszystkim na obserwowaniu przyrody i przeszłości. Patrząc na gruz prześwitujący spod utwardzonego pobocza drogi, widzi zburzone cerkwie, obserwując kępy piołunów, odtwarza wygląd spalonych chałup. Z ludźmi nie rozmawia zbyt często – wielu z nich nie pamięta lub nie chce pamiętać o tym, co działo się na Polesiu i Wołyniu. Ludzie też nie chcą rozmawiać z tym dziwnym przybłędą, który w lutym maszeruje z lornetką polem wzdłuż drogi. W kraju, gdzie wyznacznikiem pozycji społecznej jest samochód, pieszy jest podejrzany. Maszerowanie jest dziś kwestią buntu. Pisanie o nim – gestem odwagi".
Wszyscy są mile widziani!


---------------------------------------------------

Zdjęcie przedstawia okładkę książki na tle regału, na okładce dominuje spękana droga wiodąca ku horyzontowi , pod granatowym, burzowym niebem. U góry tytuł - Droga 816

Events

Date
Categories
Participants