ZAMEK Culture Centre

ETHNO PORT POZNAŃ \ POTAŃCÓWKA \ Kapela Niwińskich, Koło Jana \ Polska

Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Jacek i Kuba Mielcarkowie oraz Angela Zajcewa. Muzycy repertuar czerpią z ludowej muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grają na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.

Skład:
Mateusz Niwiński- skrzypce I, śpiew
Angela Zajcewa - skrzypce II
Agnieszka Niwińska- baraban, bęben obręczowy
Jacek Mielcarek- saksofon , klarnet
Kuba Mielcarek- kontrabas

Uczestników festiwalowej potańcówki poprowadzi Grzegorz Ajdacki – jeden z autorytetów w dziedzinie polskich tańców tradycyjnych. Z wykształcenia geograf, z zamiłowania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnym podejściem do przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadząc w wielu miejscach zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie pogłębia wiedzę, podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy.

W przerwie potańcówki wystąpi poznański zespół Koło Jana w swoim nowym projekcie o nazwie MandarJan, który bazuje na tradycyjnych melodiach Słowiańszczyzny, wzbogaconych dalekimi dźwiękami Indii oraz podpartych europejską klasyką. To połączenie da publiczności możliwość mantrycznych pląsów i poszukiwania w ruchu tego, co pierwotne. Tym razem skupiona wcześniej głównie na dziewczęcych głosach grupa podjęła próbę wykorzystania bogatszego instrumentarium - będzie i tradycyjny polski baraban, i pontyjska lira, i daleka tabla, i barokowy fagot. Muzycy stawiają na świeże spojrzenie na tworzenie muzyki, gdzie ustalona forma miesza się z improwizacją i zabawą. W słowach jednego z artystów, pochodzącego z Indii Mandara Purandare, jest to nic innego, jak „koalicja kultur na struny, głosy i membrany”.


bilety: 20zł

 

Events

Date
Categories
Participants