ZAMEK Culture Centre

POZNAŃ POETÓW \ Dzień 2

g. 11.30-14.30 | Scena Nowa CK ZAMEK

SESJA KRYTYCZNOLITERACKA: NOWE I (ZA)WRACAJĄCE – W POEZJI WSPÓŁCZESNEJ

Program sesji:
Nowe obiegi?
Zuzanna Sala – Zmiana sytuacji społecznej / zmiana sytuacji technologicznej – niefortunne rozdzielenie. Co oprócz czanspikowych smaczków można wyczytać z „Pamiętnych statusów" Łukasza Podgorniego?
Marta Stusek –
Wzięte wiersze. Nowa polska poezja popularna: koncepcje i konfrontacje
Poetyki i formy życia
Dawid Gostyński – Eksperyment na życiu
Daria Lekowska –
Natura (nie)zmieniona. Ekopoetyka a poezja współczesna
Zwichnięcia
Antonina Tosiek –
Trauma x zmienna w zbiorze y – o ,,Dziurach w policzkach'' Michała Szymaniaka
Weronika Najmowicz – „W jednym czasie pozostaję sobą, w dalszych słowach przybieram postać tego, czego ode mnie oczekują” o „Kokostach" Łukasza Kaźmierczaka / Łucji Kuttig

g. 10-12 | Dziedziniec Różany CK ZAMEK (namiot)
SZTUKA PISANIA – WARSZTATY POETYCKIE DLA STUDENTÓW

goście: Jerzy Jarniewicz, Kacper Bartczak
prowadzenie: Alina Świeściak

g. 12-13.30 | Collegium Maius UAM
SZTUKA CZYTANIA WIERSZA (W SZKOLE) – Z KRZYSZTOFEM SIWCZYKIEM I KAROLEM FRANCUZIKIEM
Lekcja poetycka dla uczniów szkół wielkopolskich

Lekcje i warsztaty poetyckie to punkt obowiązkowy w programie Poznania Poetów. Pomóc pisać
i czytać, odczarować rzekomy hermetyzm poezji, wciągnąć do rozmowy, otworzyć perspektywy na choć trochę inny styl życia – bez tego Festiwal byłby niekompletny.

g. 14-15.30 | Collegium Maius UAM
OGŁOSZENIE LAUREATÓW I WRĘCZENIE POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt. Komu przypadną w tym roku? W trakcie uroczystości m.in. koncert Szczepana Kopyta, Mistrzowski Kwadrans w wykonaniu prof. Ingi Iwasiów, prezentacja nagrodzonych i nominowanych utworów.

g. 16.30 | Scena Nowa
SZTUKA KOCHANIA WIERSZA – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA INTERPRETACJĘ WYBRANEGO WIERSZA EUGENIUSZA TKACZYSZYNA-DYCKEGO 

Poeta. Wiersz, Czytelnik, za każdym razem inne, nieobliczalne trio. Bo wiersz tylko z pozoru jest ciągle taki sam, w praktyce namiętnego, miłosnego, zachłannego, twórczego czytania – zmienia się, pisze na nowo, znaczy co innego. „Sztuka kochania wiersza” to zarazem forum twórczej lektury i konkurs na najbardziej oryginalną interpretację. Tym razem odnosi się do wybranego utworu Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, poety magnetycznie oddziałującego na odbiorców, głównie tym, co i jak pisze, a niekiedy również tym, jak czyta.

prowadzenie: Krzysztof Skibski, Krzysztof Hoffmann

g. 18-19
| Dziedziniec Różany CK ZAMEK (namiot)
POEZJA PO SZKOLE NOWOJORSKIEJ
Debata, towarzysząca sesji, na temat znaczenia poetów tzw. szkoły nowojorskiej dla rozwoju poezji europejskiej, w tym polskiej, zbiega się z wydaniem tłumaczeń twórczości Ch. Reznikoffa i K. Kocha na język polski. W panelu udział wezmą wybitni znawcy przedmiotu, amerykaniści, tłumacze, pisarze.

goście: Alina Świeściak, Jerzy Jarniewicz, Kacper Bartczak
prowadzenie: Marcin Jaworski


g. 19.15-20 | Sala Wielka CK ZAMEK
3 KWADRANSE WIERSZA – „KONIEC WAKACJI” – MARCIN BARAN I MARCIN SENDECKI
Marcin Baran i Marcin Sendecki – przedpremierowa lektura współautorskiego poematu. „Koniec wakacji”, czy to będąc czegoś przewrotną demonstracją, czy to żartem, czy gestem przyjaźni – jest brawurowy, błyskotliwy i wciągający. Skrzy się od gęsto rozrzuconych drobinek łobuzerskiej inteligencji, która nieustannie coś wykrada z biblioteki, albo odsłuchuje z ulicy, ciągle w stanie gotowości, po równo wrażliwa na to, co wyszukane i pospolite, wysokie i niskie. Również umuzycznienie poematu – rytm, paronomazje, instrumentacje – daje przyjemność i budzi podziw. „Koniec wakacji” najpierw się czyta, a dopiero po chwili zaczyna się o nim myśleć. Bo jest ten poemat również nawiązaniem do zapomnianej praktyki życia literackiego, którego celem olśniewanie odbiorcy.

g. 20.15-21.30 | Sala Wielka CK ZAMEK
SERHIJ ŻADAN
Serhij Żadan to eminentny poeta, prozaik, tłumacz, performer, reżyser. Urodził się w roku 1974
w Starobielsku. Z wykształcenia germanista, mieszka w Charkowie, na Ukrainie postać kultowa, ceniony w innych krajach. Laureat m.in. Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za powieść „Mezopotamia” (2015). Po polsku ukazało się sporo jego książek, ostatnio „Drohobycz” (tłum. J. Podsiadło, 2018) i „Internat” (tłum. Michał Petryk, 2019).

tłumaczenie: Ryszard Kupidura
prowadzenie: Marta Studenna-Skrukwa

 g. 20.30-22.30 | Sala Kinowa CK ZAMEK
DKF ZAMEK: POEZJA I PISANIE
pokaz filmu „Paterson”, reż. Jim Jarmusch, Francja, Niemcy, USA, 2016, 113’
bilety: 11 zł

W tym roku, z powodu braku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wprowadzamy karnet (10 zł) na wszystkie wydarzenia Festiwalu Poznań Poetów. Pozwoli nam to odzyskać podatek VAT w kwocie wielokrotnie przekraczającej wpływy z biletów oraz będzie dla nas nieocenionym wyrazem wsparcia i wiary w to, że życie z poezją jest mniej niepokojące.

Z zakupu karnetu zwolnieni są uczniowie i studenci. Wstęp na koncert Andruchowycz & Karbido „Litografie” dla osób bez karnetu – 5 zł.


Karnet festiwalowy można kupić tutaj

Events

Date
Categories
Participants