ZAMEK Culture Centre

POCHWAŁA WOLNOŚCI / „Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” - spotkanie z Wiktorem Marcem

Książka Wiktor Marca „Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” (Universitas, Kraków 2017) to opracowanie rewolucji 1905 roku, tyleż od strony historycznej, co politologicznej. Ta druga perspektywa decyduje o aktualności doświadczenia sprzed ponad wieku. Ludowy, plebejski charakter ówczesnego buntu nie doprowadził do trwałego upodmiotowienia klasy robotniczej, za to sposób jego potraktowania ukształtował pewien model podejścia do aspiracji ekonomicznych i społecznych wyrażanych przez grupy pracowników. Dotyczy to również języka, służącego do pacyfikacji ich żądań. 
Książka – nominowana do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka 2018  – łączy wartości stricte akademickie z pouczającą eseistyką historyczno-społeczną.

Wiktor Marzec (ur. 1985)  – doktor w zakresie socjologii i antropologii społecznej. Doktorat na temat przemian sfery publicznej w Królestwie Polskim w trakcie rewolucji 1905 roku obronił na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU) w Budapeszcie w 2017 roku. Interesuje się socjologią historyczną, teorią dyskursu, historią robotniczą, historią pojęć i filozofią polityczną. Stypendia naukowe odbywał m.in. na Uniwersytecie Michigan, na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Autor książki Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne, oraz artykułów publikowanych między innymi w Thesis ElevenJournal of Historical Sociology i Eastern European Politics and Societies. Redaktor czasopisma Praktyka Teoretyczna. W Instytucie Studiów Społecznych UW prowadzi porównawcze badania na temat mobilizacji politycznej na poimperialnych pograniczach, Polsce i Finlandi, w okresie 1905-1921. W roku pracuje 2018-2019 na stanowisku typu post-doc w Centrum Badań Historycznych Higher School of Economics, Saint Petersburg.


Prowadzenie: Tomasz Stawiszyński

Tomasz Stawiszyński (ur. 1978) – filozof, publicysta, autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013); a także dwóch zbiorów wierszy. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku” i szefem działu krajowego w „Newsweeku”; w TVP Kultura był gospodarzem „Studia Alternatywnego” i współgospodarzem „Czytelni” (2007–2011). W latach 2013-2016 prowadził w radiu RDC autorski program „Niedziela filozofów, czyli potyczki z życiem”; od marca 2016 w radiu TOK FM, gdzie prowadzi „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Kwartalnika „Przekrój”.

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Wolność to dopiero początek”.

Events

Date
Categories
Participants