Centrum Kultury Zamek

Iannis Xenakis\Inspiracje w dźwięku\i w przestrzeni\–lekcja słuchania /koncert

„Słuchacza trzeba chwycić i bez względu na to, czy mu się to podoba czy nie, wciągnąć do korytarza, którym lecą dźwięki” – tak o swej muzycznej twórczości wypowiadał się Iannis Xenakis, kompozytor, inżynier, architekt, performer, wizjoner nowej sztuki, uczeń Oliviera Messiaena, współpracownik Le Corbusiera, odkrywca i odważny eksperymentator.

Czy związki architektury i muzyki można odczytać głębiej niż tylko w wymiarze akustycznym? Czy można odnaleźć podobieństwa w komponowaniu utworu muzycznego i architektonicznego? 

W XX wieku twórczość Xenakisa, jego eksperymenty z formą, fakturą, światłem i kolorem łamały wszelkie utarte stereotypy i granice rozumienia sztuki. Wypracowane przez niego nowe definicje dla muzyki i przestrzeni do dziś pozostają świeże i śmiałe. Współcześni artyści – muzycy, tancerze, konstruktorzy, architekci – zapraszają na zderzenie z muzyką, słowem, ruchem i obrazem zainspirowane twórczością tego wszechstronnego artysty

Wystąpią:  
Piotr Sołkowicz, Piotr Szulc
– perkusja,
Katarzyna Klebba – skrzypce,
Robert Gogol
– live electronics
Agata Ambrozińska, Maria Banaszak
– taniec,
Marta Buczkowska
– słowo/obraz
PoPolytope
instalacja/instrument z pogranicza architektury, performance'u  i muzyki; jest to remiks / autorska impresja Joanny Wabik na temat Polytopes - audiowizualnych utworów/obiektów Iannisa Xenakisa ; grają na nim:  Joanna Wabik, Fryderyk Szulgit i Paweł Stachowiak.

Koncepcja całości Teresa Nowak


wtęp wolny

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy