
ZAMEK CZYTA SPOTKANIE \ Z LINDĄ POLMAN, autorką książki „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci”
-
TypLiteratura
-
MiejsceScena Nowa
-
Godzina g. 18
-
Data 26.06.2018
Prowadzenie: Danka Woźnicka, tłumaczenie: Szymon Nowak
Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć.
Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis ostatniego posiłku podany do wiadomości publicznej. Pod więzieniem ramię w ramię stoją przeciwnicy kary i jej zwolennicy. Ci drudzy, przy akompaniamencie zespołu country, w piknikowej atmosferze popijają piwo i wręczają dzieciom papierowe chorągiewki z hasłami popierającymi karę śmierci.
Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwo z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody wymierzania sprawiedliwości, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia.
To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki.
LINDA POLMAN (ur. 1960) – holenderska dziennikarka, autorka wielu reportaży, tekstów publicystycznych i analiz poświęconych międzynarodowym interwencjom wojskowym oraz pomocy humanitarnej. Pracowała dla holenderskiej telewizji, prasy oraz wielu rozgłośni europejskich. Była korespondentką w Afganistanie, na Haiti, w zachodniej i wschodniej Afryce. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie w Utrechcie. Autorka kilku książek reporterskich - De varende stad poświęconej Zairowi, Kenii i Malawi, Bot pippel opowiadającej o uchodźcach z Haiti, ’k Zag twee beren relacjonującej niepowodzenia działań misji ONZ w Rwandzie, Somalii i na Haiti oraz międzynarodowego bestsellera „Karawana kryzysu” o kulisach przemysłu pomocy humanitarnej. Była nominowana do nagrody Lettre Ulysses za najlepszy reportaż literacki oraz nagrody "Freedom of Expression" przyznawanej przez brytyjską organizację Index on Censorship działającą na rzecz wolności słowa.
Organizatorzy: CK ZAMEK, Wydawnictwo Czarne
Wizytę Lindy Polman zorganizowano przy wsparciu Nederlands Letterenfonds/Dutch Foundation for Literature.