ZAMEK Culture Centre

ZAMEK Z KSIĄŻEK: RODZI SIĘ RODZIC DZIEWCZYNKI MAJĄ MOC! \ Spotkanie z Joanną Czeczott

 Spotkanie z Joanną Czeczott, wicenaczelną dwumiesięcznika „Kosmos dla dziewczynek” oraz Anną Dziewit-Meller, autorką książek „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”
Prowadzenie: Marta Kowerko-Urbańczyk, Natalia Szenrok-Brożyńska

Porozmawiajmy o dziewczynkach. Boom na literaturę i kulturę skierowaną do nich trwa od pewnego czasu, a rok 2017 przyniósł wysyp publikacji o mocnych, inspirujących kobiecych bohaterkach, które odważnie wchodzą w polemikę z popkulturowymi stereotypami i przeświadczeniem, że są sprawy nie-dla-dziewczynek. Opublikowano kilka znaczących pozycji polskich i tłumaczonych, spośród których wybieramy czasopismo „Kosmos dla dziewczynek” i książki Anny Dziewit-Meller jako najbardziej reprezentatywne zjawiska. Cztery numeru „Kosmosu dla dziewczynek” – przełomowego czasopisma świadomie grającego z różową konwencją, zawiera ogrom treści: wywiadów, opowiadań, artykułów, komiksów, w których młode czytelniczki znajdą mnóstwo niestereotypowych przekazów. Każdy numer dwumiesięcznika ma inny motyw przewodni – pierwszy – MOC, drugi – PREZENT, trzeci – DZIELENIE i czwarty – MAMY, w każdym znajdą się teksty ważnych twórczyń/twórców (m.in. Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek czy Marcina Wichy) oraz ilustracje znakomitych autorek (m.in. Emilii Dziubak, Marianny Oklejak czy Katarzyny Bogdańskiej). 
Anna Dziewit-Meller w fabularyzowanym zbiorach (w czerwcu ukaże się druga książka w serii „Podróże w spódnicy”) krótkich szkiców biograficznych (pięknie zilustrowanych przez Joannę Rusinek) wybiera polskie kobiece bohaterki z różnych epok: od Świętosławy, poprzez Izabelę Czartoryską, Marię Komornicką, Simonę Kossak, Stefanię Wilczyńską i Ireną Sendlerową aż do Wandy Rutkiewicz. Dzieli je bardzo dużo, ale łączy - duch sprawstwa! Tę podróż w czasie scala fikcyjna narracja Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego. „Odważne i mądre dziewczyny – takie jak ty i Twoje koleżanki! - mają miejsce w historii” – mówi Henryka wprost do ucha małej czytelniczki.
Przed nami rewolucja dziewcząt. Co z tego wyniknie?

----------------------------------------

Grafika przedstawia umieszczony centralnie napis zamek z książek, biblioteka na rowerze. Napis znajduje się na czarnym kształcie nasuwającym skojarzenia ze znaczkiem pocztowym, tło jest jasnozielone z różnokolorowymi plamami.Events

Date
Categories
Participants