Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 6.


g. 10–14
KSIĘGARNIA – MIĘDZY BIZNESEM A KULTURĄ
Współpraca: Bookowski. Księgarnia w Zamku, NU Foundation
Sala Prób

 

g. 12
KRYTYCZNY SPACER PO POZNAŃSKICH MURALACH
Przewodnik: Sebastian Frąckiewicz
Zbiórka: Hol Wielki

Poznań to miasto, w którym nie brakuje murali. Brakuje natomiast krytycznego spojrzenia na to, co powstało na ścianach w stolicy Wielkopolski. Lokalne media, ograniczając się jedynie do informowania o kolejnych nowych pracach, nie rozgraniczają prac artystycznych od murali reklamowych czy rocznicowych form upamiętniania. Krytyczny spacer po poznańskich muralach ma na celu wypełnienie tej luki. Na spacerze przybliżymy kontekst powstałych prac: zarówno biograficzny, jak i społeczno-polityczny; murale omówimy także w horyzoncie takich zjawisk, jak estetyzacja, gentryfikacja i rewitalizacja miasta.

 

g. 15
FABUŁY DLA DZIECI: MAGDALENA TULLI „
TEN I TAMTEN LAS”

Prowadzenie: Natalia Adamczyk
Bawialnia / wstęp: bezpłatne wejściówki / wiek dzieci: +8

Metaforyczna opowieść uznanej prozaiczki ukazuje, jak być ze sobą pomimo różnic, jak negocjować wspólną codzienność, otwierać się na innych, podejmować decyzje, trzymać się razem w trudnych chwilach i wreszcie: jak zmierzyć się z niekoniecznie spodziewaną czy chcianą zmianą w życiu. Magdalena Tulli stworzyła piękną i wolną od dosłowności bajkę almanach dobrego współistnienia.
Punktem wyjścia dla warsztatów jest rozdział o tym, co się dzieje, gdy zaczynamy oceniać, ośmieszać i wątpić w siebie. O tym dlaczego sprawiamy przykrość sobie nawzajem i o tym,  jak się w takiej sytuacji zachować. Oprócz spotkania z łasicą, królikiem i zającami, dzikiem,  puchaczem, towarzyszącym nam w czytaniu, rozmowach i zabawie, pokazującej jak wiele można uczynić słowami, wykonamy też pracę plastyczną, którą każdy uczestnik weźmie ze sobą do domu.

 

g. 16
WĘGIERSKIE FABUŁY
Gość: JÁNOS HÁY
Prowadzenie / tłumaczenie: Jolanta Jarmołowicz, Kinga Piotrowiak-Junkiert
Scena Nowa

János Háy należy do najwybitniejszych i najoryginalniejszych współczesnych pisarzy węgierskich, jest doceniany u siebie i z sukcesem tłumaczony na języki obce. To charyzmatyczny poeta, który także wykonuje i nagrywa swoje utwory z towarzyszeniem popularnej na Węgrzech alternatywnej formacji Rájátszás [Dogrywka], bardzo poczytny prozaik (po polsku ukazał się znakomity autobiograficzny „Syn ogrodnika”), dramaturg, którego sztuki wystawiane są na całym świecie, również w Polsce. Háyowi towarzyszyć będzie Jolanta Jarmołowicz, autorka znakomitych tłumaczeń jego prozy i dramatów na język polski.

 

g. 17
DOBRANOCKA W MAIUS: EKOPOWIEŚCI

Spotkanie dla dzieci (4–13 lat)
Collegium Maius, ul. Fredry 10 / zgłoszenia:
ekopowiesci.zapisy@gmail.com

Dlaczego smog zawisł nad Polską? Po co segregować śmieci? Czy zwierzę może być pupilem? W czasie tegorocznej edycji DobraNocki w Maius razem z najmłodszymi czytelnikami postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. DobraNocki w Maius to wspólne czytanie książek – od baśni po komiks – które staną się punktem wyjścia do literackich gier i zabaw. Impreza kierowania jest do dzieci w wieku od 4 do 13 lat oraz ich rodziców.


g. 17–19
DRUGIE OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SLAMU POETYCKIEGO – ELIMINACJE OSTATNIEJ SZANSY
Prowadzenie: Maciej Mikulewicz
Dziedziniec Masztalarni
(w przypadku niepogody – Sala pod Zegarem)

 

g. 19.30
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA OPOWIADANIE
Dziedziniec Masztalarni (w przypadku niepogody – Sala pod Zegarem)

Opiszcie miłość! Bez skrępowania – jakby nikt wcześniej o niej nie pisał – zachęcaliśmy do wzięcia udziału w konkursie, na który nadesłano (uwaga, uwaga!) prawie 700 tekstów! Opowiadania przeczytali i ocenili jurorzy: Filip Modrzejewski (przewodniczący), Magdalena Kicińska i Eliza Szybowicz. Podczas wieczoru dowiemy się, kto zostanie laureatem nagrody głównej (2000 zł), drugiej (1000 zł) oraz trzeciej (500 zł), a także usłyszymy zwycięskie teksty.

 

g. 20–22
DRUGIE OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SLAMU POETYCKIEGO – FINAŁ
Prowadzenie: Maciej Mikulewicz

Dziedziniec Masztalarni (w przypadku niepogody – Sala pod Zegarem)

Poznańska scena slamowa stała się najbardziej prężną w kraju. Poetyckie pojedynki na słowa odbywają się w stolicy Wielkopolski regularnie – w kilku cyklach i na kilku scenach – przez cały rok. Zamkowe slamy poetyckie od lat skupiają kilkusetosobową publiczność, najlepszych slamerów z całego kraju oraz uwagę mediów, stawiając wysoko poprzeczkę innym turniejom.
Na mistrzostwach zmierzą się ze sobą, wyłonieni w eliminacjach przeprowadzanych w kilku miastach, najlepsi polscy slamerzy.Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy