Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 5.


g. 11
ŚNIADANIE TŁUMACZY

Restauracja W Bramie, ul. Fredry 7

„Praca tłumacza, która jest zawodem podwyższonego artyzmu, polega na robieniu w słowie jak w kamieniu, drewnie czy metalu – pisze Kinga Piotrowiak-Junkiert, prezeska Zachodniego Oddziału Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Docelowy kształt jest zawsze ustalony z góry, partytura zdań i wszelakich rejestrów rozpisana, co do trzydziestodwójki. Za każdym razem mamy nadzieję, że oryginał i przekład będą identyczne, choć to właściwie niemożliwe, bo przekład zbudowany jest z tysiąca niezauważalnych zmian. Jak wyszlifować bryłę, by nie było śladu dłuta? Oto jest pytanie!”.
Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych tłumaczeniem literatury z mieszkającymi w Poznaniu i Wielkopolsce tłumaczami, którzy zajmują się przekładem profesjonalnie. Gość specjalny – tłumaczka z albańskiego: Dorota Horodyska.

 

g. 12–17
KSIĘGARNIA – MIĘDZY BIZNESEM A KULTURĄ
Współpraca: Bookowski. Księgarnia w Zamku, NU Foundation
Sala Prób

Dwudniowe warsztaty przeznaczone są dla właścicieli lub pracowników księgarń kameralnych (niesieciowych). Ich celem jest wypracowanie nowych metod zarządzania księgarnią, uwzględniających indywidualne potrzeby. Wychodzimy z założenia, że księgarnia to biznes, który ma generować zyski, ale jednocześnie jest to często (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach) ośrodek życia kulturalnego i społecznego. Wypracowane propozycje i metody działań mają na celu wspomóc księgarzy w doskonaleniu modelu biznesowego, analizowaniu jego dynamiki oraz wskazać, jak mogą oni pozyskiwać środki finansowe na wsparcie działań kulturalnych.

g. 17
FABUŁA POZA LITERATURĄ – PANEL
Goście:
DANIEL ODIJA,
PAWEŁ MIECHOWSKI, MONIKA POWALISZ
Prowadzenie: Sebastian Frąckiewicz
Scena Nowa

Fabuła to nie tylko powieść – to także nieodzowny element takich obszarów kultury, jak komiks, serial czy niezwykle popularne gry wideo. Czy wybór medium wpływa na konstruowanie fabuł? Choć komiks istnieje w postaci książki, gatunek ten opowiada przede wszystkim za pomocą obrazu, a nie słowa. Czy można skonstruować fabułę w grach wideo w taki sam sposób jak w książce? Przecież to gracz swoimi decyzjami decyduje o jej rozwoju. O wszystkich tych problemach porozmawiamy na panelu, w którym udział wezmą: Monika Powalisz – współautorka serialu „Belfer” i scenarzystka komiksowa, Daniel Odija – pisarz i scenarzysta komiksowy oraz Paweł Miechowski z 11 bit studios. Spotkanie poprowadzi Sebastian Frąckiewicz, dziennikarz i krytyk piszący o komiksie, ilustracji, muralach i książkach obrazkowych.


g. 19
POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA – GALA

Sala Wielka

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014 roku – po śmierci Stanisława Barańczaka – Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. PNL składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza (60 000 zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 000 zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia. W programie wieczoru: rozmowa z laureatką Nagrody im. A. Mickiewicza – Anną Bikont oraz nominowanymi do Nagrody Stypendium im. S. Barańczaka – Szczepanem Kopytem, Wiktorem Marcem oraz Iloną Witkowską. Rozmowę z nominowanymi moderował będzie Tomasz Stawiszyński. Ponadto: koncert Izabella Effenberg Trio oraz wręczenie nagród.

Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy