Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 3.


g. 10.30–12.30
REWOLUCJE I UTOPIE – SEMINARIUM KRYTYCZNE KOŁA LITERATURY NOWEJ UAM
Scena Nowa

g. 13
„KANON OD NOWA:
ZGŁADZONY ŻYD W KANONIE” – WYKŁAD PROF. PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO
Sala Kinowa

Profesor Przemysław Czapliński, jeden z najwybitniejszych współczesnych krytyków literatury oraz komentatorów kultury, uważnie czytając książki, przenikliwie diagnozuje stany świadomości polskiego społeczeństwa. Autor „Polski do wymiany”, pytając o kanon, pyta o naszą wspólną wizję rzeczywistości i pojedyncze wybory tego, co najważniejsze. Co i dlaczego w kanonie znika, a co – zostaje?


g. 14.45
FF W KINIE

„KOSMOS”, reż. Andrzej Żuławski, Francja, Portugalia, 2015, 103'
Sala Kinowa / bilety: 10 zł

Kosmos – pisał w Gazecie Wyborczej Tadeusz Sobolewski – udał się znakomicie. To jeden z najlepszych filmów Żuławskiego, dojrzały, niesilący się na szaleństwo, a przecież szalony”. Adaptacja Kosmosu – ostatniej powieści Gombrowicza – okazała się też ostatnim filmem reżysera. Akcję filmu przeniósł Żuławski z przedwojennej Polski do portugalskiego kurortu. „Ustalam dwa punkty wyjściowe, dwie anomalie, bardzo od siebie odległe: a) wróbel powieszony; b) skojarzenie ust Katasi z ustami Leny” – napisał w swoim „Dzienniku Gombrowicz”. Narratorem jest student Witold, który razem z kolegą przyjeżdża na letnie wakacje do Zakopanego. Młodzi mężczyźni wynajmują pokój w małym pensjonacie. Pewnego dnia znajdują wróbla, który wisi na sznurku. I to jest początek dziwnego, nieoczywistego kryminału…

g. 17
GRANICE I TOŻSAMOŚCI

Gość: BRYGIDA HELBIG

Prowadzenie: Inga Iwasiów
Sala Wielka

Brygida Helbig funkcjonuje w dwóch językach, między dwoma kulturami – polską i niemiecką. Polonistykę ukończyła w Szczecinie, pracę doktorską pisała w Niemczech, ale pod opieką prof. Marii Janion. Habilitację na berlińskim Uniwersytecie Humboldtów (Strącona bogini), a ostatnią powieść („Inna od siebie / Inny od samego siebie”) poświęciła Marii Komornickiej. Jest profesorem w Collegium Polonicum UAM w Słubicach, na granicy polsko-niemieckiej. Jej książki prozatorskie i naukowe ukazują się po obu stronach Odry. Opowiada na wiele sposobów o tożsamości – danej nie na zawsze, zmiennej, kształtowanej przez siebie i innych.

 

g. 19
REPORTAŻ HISTORYCZNY
Goście:
EWA WINNICKA, CEZARY ŁAZAREWICZ, MARIAN SWORZEŃ
Prowadzenie: Bartłomiej Krupa
Sala Wielka

Chcemy czytać reportaże, chcemy ufać reporterom. Są nam potrzebne dobrze opowiedziane i dobrze udokumentowane opowieści o teraźniejszości i przeszłości, o ludziach, miejscach, wydarzeniach, rzeczach, które może trochę znamy z lekcji historii czy lektur albo o których nic dotąd nie wiedzieliśmy. Reportaż historyczny dotyczący XX wieku – ostatnio szczególnie modny – pozwala spojrzeć krytycznie na historię najnowszą, zdystansować się do podręcznikowych czy politycznych sądów i osądów. Dzięki niemu możemy poznać detale z przeszłości i pokusić się o własne uogólnienia. O peerelowskiej dyktaturze, radzieckim totalitaryzmie, o roku 1968 w Polsce i na świecie – na te tematy (między innymi) będziemy rozmawiać podczas spotkania.

 

g. 21
FARMA”. SŁUCHOWISKO KUBY KAPRALA NA ŻYWO
Scena Nowa / wstęp: bezpłatne wejściówki

„Farma” – główna realizacja w ramach rezydencji Kuby Kaprala AUDIOZAMEK – to słuchowisko swobodnie nawiązujące do „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Z pewną istotną różnicą. Brytyjski autor wziął na warsztat stalinizm, Kapral natomiast przez pryzmat metaforycznej opowieści o zwierzętach przygląda się krytycznie kapitalizmowi w jego neoliberalnym wydaniu. Słuchowisko jest realizowane na żywo, z udziałem widowni. Cała sfera audialna (czytanie tekstu przez aktorów, oprawa dźwiękowa oraz muzyka) powstanie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu publiczność będzie miała możliwość przyjrzenia się procesowi tworzenia słuchowiska.


Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy