Centrum Kultury Zamek

SIRVENTÉS\Francja


Manu Théron znany jest ethnoportowej publiczności z zespołu Lo Cor de la Plana, który gościł na festiwalu przed dwoma laty. Podczas tegorocznej edycji artysta podejmie kolejną wyprawę w przeszłość. Celem jest ponownie średniowieczna twórczość trubadurów z Oksytanii, regionu leżącego na południu Francji, u podnóży Pirenejów.

W czasach wypraw krzyżowych, wzmożonych ruchów religijnych oraz walk cesarstwa i papiestwa o przywództwo w Europie śpiewający dotychczas głównie o miłości trubadurzy przesunęli punkt ciężkości swojego przekazu poetyckiego. Zaczęli tworzyć teksty satyryczne opisujące okrucieństwo i nieroztropność możnowładców, ośmieszające instytucje religijne, poufale odnoszące się nawet
do samego Boga. Swoją poezję łączyli z istniejącymi, znanymi melodiami i prezentowali podczas dworskich biesiad.
Tak w połowie XII wieku narodziły się pieśni z gatunku sirventés.

Manu Théron zaprosił do współpracy dwóch znakomitych muzyków – Grégorego Dargenta, grającego na arabskim oud oraz Etienna Gruel, wirtuoza instrumentów perkusyjnych. Artyści świetnie rozumieją się na scenie i są bardzo przekonujący w ożywianiu ducha średniowiecznych protest songów. Takich trubadurów trudno dziś znaleźć.

Manu Théron – śpiew
Grégory Dargent
– oud
Etienne Gruel
– instrumenty perkusyjne

Kup bilet BILET

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy