Centrum Kultury Zamek

MUZSIKÁS\Węgry


Muzsikás to doświadczony węgierski
zespół folkowy, obchodzący w tym roku czterdziestopięciolecie istnienia. Tworzą
go Mihály Sipos, László Porteleki, Péter Éri i Dániel Hamar – muzycy, którzy do wiejskiej gry i do wiejskiego śpiewu podchodzą z szacunkiem i uwagą, a jednocześnie nie boją się śmiałych i nieoczywistych interpretacji. Udowadniają tym samym, że zamiast tradycję odtwarzać, można i należy ją twórczo przetwarzać.

Kwartet sięga po muzykę z różnych regionów, choć szczególnie bliska jest mu twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, zwłaszcza Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. Muzsikás wydobywa z tamtejszego folkloru uniwersalne piękno. Odwołuje się do karpackiego idiomu muzycznego z czasów, kiedy ta góralska wspólnota kulturowa miała większe znaczenie niż podział jej lokalnych przejawów na odrębne kultury narodowe. Sprawia to,
że w ich muzyce, poza wyraźną transylwańską nutą, bez trudu usłyszymy także echa podhalańskich zbójnickich czy kołomyjek znad Czeremoszu.

Muzycy poza klasycznym zestawem skrzypiec, altówki i kontrabasu, prezentują
na scenie mniej znane instrumenty, takie jak karpackie dudy czy trzystrunowa kontra (inaczej gardon) – bardzo stary instrument podobny w budowie do basów, z którego dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie w struny specjalnym kijkiem, zamiast pocierania smyczkiem.

Mihály Sípos – skrzypce
László Porteleki
– skrzypce, koboz, tambura, śpiew
Péter Éri
– altówka, kontra, flety, mandolina

Dániel Hamar
– kontrabas, gardon, bęben
gościnnie:
     Hanga Kacsó
– śpiew, taniec

    
István Berecz – taniec

Kup bilet BILET

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy