Centrum Kultury Zamek

47SOUL\Jordania / Palestyna


Członkowie londyńskiej grupy 47Soul pochodzą z Jordanii i Palestyny.
Wspólną tożsamość odnaleźli w muzyce, którą określają mianem shamstepu.
Nazwa ta, na przekór globalnym podziałom
na państwa narodowe, odwołuje się do kultury ogromnego regionu Bilad al-Sham, obejmującego azjatycką część wybrzeża Morza Śródziemnego.

To tam bierze swój początek tradycja korowodowego tańca dabke, który obok innych tańców z tej części świata, m.in. irackiego choubi, stał się ważną inspiracją
dla artystów z 47Soul. Wykonanie dabke jest nieodzowną częścią zabaw weselnych i innych większych uroczystości oraz wizytówką mieszkańców regionu Bilad al-Sham. Podczas koncertów 47Soul da się zauważyć, jak duża jest siła napędowa bliskowschodnich rytmów i jak mocno pozwala ona zbudować poczucie muzycznej wspólnoty.

Drugi człon nazwy shamstep to oczywiste nawiązanie do muzyki dubstep wskazujące
na elektroniczny charakter twórczości 47Soul. Struktury rytmiczne wygrywane przez tradycyjne bębny i perkusyjne bity stanowią podstawę dla śpiewu balansującego pomiędzy stylem orientalnym a rapem. Kolorytu dodają ciekawe dźwięki generowane z syntezatorów i niebanalnie wykorzystane riffy gitary elektrycznej. Twórczość 47Soul
nie tylko podbija serca słuchaczy, ale przyczynia się także do zmiany narracji o Bliskim Wschodzie, zdominowanej przez opowieści o wojnach i wzajemnej nienawiści.

El far3i – śpiew, MC, instrumenty perkusyjne
Z The People – śpiew, instrumenty klawiszowe, elektronika
Walaa Sbait – śpiew, instrumenty perkusyjne
El Jehaz – śpiew, gitara, elektronika

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy