Centrum Kultury Zamek

SELAMNESH & BADUME'S BAND Etiopia / Francja


Doświadczenie silnego, buntowniczego, rozedrganego przez mikrointerwały śpiewu Selamnesh Zemene to poruszające przeżycie. Potęguje je nadzwyczajna energia dostarczana przez muzyków z Badume's Band. Wyraźna, mięsista gitara basowa, konga, dzwonki i zatracające się w szalonej improwizacji saksofony stanowią intrygujące połączenie bluesa, funku, jazzu i afrobeatu.

Selamnesh urodziła się na północy Etiopii w rodzinie azmāris, czyli griotów słynących z opowiadania dziejów swojego kraju, a także trafnego krytykowania aktualnych wydarzeń poprzez improwizowane pieśni. Dziadek i ojciec Selamnesh zdołali przekazać tradycje azmāris mimo prześladowań, jakie dotknęły tę grupę społeczną ze strony włoskich okupantów w latach 30-tych XX wieku.

Po wycofaniu się Włochów w 1941 roku i po powrocie cesarza Haile Selassie muzyczna historia Etiopii weszła w nową fazę (zemenāwi muzikā) z silnymi wpływami jazzu, a po wojnie również rock'n'rolla. Powstałe w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych kluby i kawiarnie do dziś są muzycznymi laboratoriami, w których nowe trendy ścierają się z tradycją. Obecność tej drugiej widoczna jest choćby w powszechnym wykorzystywaniu czterech archaicznych, opartych na pentatonice skal: bātishare, ambāsel, anchihoy i wreszcie tezetā, o której mówi się, że to właśnie ona wyraża muzyczną duszę Etiopii.

Selamnesh Zemene – śpiew
Rudy Blas – gitara
Charles Lucas – gitara basowa, guembri
Olivier Guénégo – instrumenty klawiszowe
Antonin Volson – perkusja, instrumenty perkusyjne

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy