ZAMEK Culture Centre

GENERATOR MALTA – warsztaty

Zapraszamy na cykl warsztatów skierowanych do edukatorów, nauczycielek, wykładowców i aktywistek! Korzystając z różnych narzędzi i perspektyw zawodowych będziemy pracować wokół tematu inności, migracji i uchodźstwa. Cykl powstał dzięki współpracy z podmiotami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami nieformalnymi; w rolę prowadzących wcielą się eksperci i ekspertki od lat działający/e na gruncie sztuki, performansu, nowych mediów i dziennikarstwa.


Każdy warsztat stanowi osobne wydarzenie.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatu otrzymają certyfikat poświadczający uzyskane umiejętności.


Warsztaty organizowane w ramach Malta Festiwal – Generator Malta we współpracy z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Na warsztaty obowiązują zapisy: zapisy@malta-festival.pl

PROGRAM:


17.06. | g. 12-15  Plac Wolności
MIGRATION, ART AND POLITICS / Dan Thy Nguyen

prowadzenie: Dan Thy Nguyen
http://bit.ly/MigrationArtAndPolitics

W najgorętszym okresie tzw. kryzysu migracyjnego, w latach 2015-2016 niemieccy artyści szukali sposobu na połączenie sztuki i aktywizmu politycznego. Podczas warsztatu przedstawimy specyficzną formę politycznego teatru, która rozwija się obecnie w Niemczech i sprawdzimy, jak sprawdziłaby się w polskich realiach. Będziemy szukać świeżych, radykalnych pomysłów, zapoznając się jednocześnie z reformatorskim i edukacyjnym podejściem kilku niemieckich kolektywów artystycznych.


19.06. | g. 15-18 Centrum Kultury ZAMEK, Sala Prób
OD RZECZYWISTOŚCI DO METAFORY / Strefa WolnoSłowa
prowadzenie: Alicja Borkowska
http://bit.ly/OdRzeczywistościDoMetafory


Strefa WolnoSłowa od lat tworzy spektakle z udziałem grup Polaków, migrantów i uchodźców, gdzie dramaturgia oparta jest o biografie uczestników. Warsztaty umożliwią wspólną próbę zrozumienia zagadnień związanych z migracją, dadzą narzędzia do budowania wielokulturowej grupy, przekraczania językowych i kulturowych barier związanych z szukaniem wewnątrz niej porozumienia, ale i w walce z indywidualnymi lękami utrudniającymi przekazanie w otwartej dyskusji swoich opinii, doświadczeń.


20.06. | g. 15-18 Centrum Kultury ZAMEK, Sala Prób
PRZEKRACZAJĄC GRANICĘ / Fundacja Ocalenie

prowadzenie: Kalina Czwarnóg, Piotr Bystrianin
http://bit.ly/PrzekraczającGranice

Gra symulacyjna, która pomaga zrozumieć sytuację uchodźców i uchodźczyń. Dzięki przebytemu doświadczeniu i dokładnemu jego omówieniu, łatwiej będzie odnieść się do rozpowszechnianych na temat uchodźców mitów i lepiej zrozumieć ich sytuację. Korzystając z narzędzi warsztatowych postaramy się zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na granicach Twierdzy Europa.


22.06. | g. 17-19 Centrum Kultury ZAMEK, Sala 304
FACT-CHECKING /  Dom Otwarty
prowadzenie: Beata Biel
http://bit.ly/FactCheckingDomOtwarty


W zalewie zmanipulowanych wiadomości coraz ważniejsza staje się umiejętność fact-checkingu (weryfikowania prawdziwości informacji). Jest niezbędna organizacjom, które zajmują się szeroko rozumianym tematem migracji – na tym polu nie brakuje przekłamań. Na warsztatach będziemy rozmawiać o tym, jak sprawdzać wiadomości, na co zwracać uwagę, jeżeli coś budzi nasze podejrzenia.
Prosimy o przyniesienie własnego komputera.


23.06. | g. 15-18 Centrum Kultury ZAMEK, Sala Prób
PRAWAMI W MUR. ZDRADZONE OBIETNICE PEWNEJ DEKLARACJI
 / Le Monde Diplomatique - edycja polska, Palestyna24.pl
prowadzenie: Kasia Ober, Przemysław Wielgosz
http://bit.ly/PrawamiWMur


Czy prawa człowieka gwarantują równość, wolność i sprawiedliwość? W ostatnich dekadach wiele z zapisów Deklaracji zostało podważonych lub zakwestionowanych. Chcemy przypomnieć, że prawa człowieka stanowią efekt walki słabszych przeciw silnym, ale mogą być także czynnikiem wykluczenia i nierówności, przywilejów jednych i wywłaszczenia innych.
Na warsztaty składają się wprowadzenie teoretyczne oraz dyskusja.


23.06. | g. 18-20 (część 1) Centrum Kultury ZAMEK, Sala 304
24.06. | g. 10-13 (część 2)

MIGRACJE DO WIKIPEDII / Wikimedia Polska
prowadzenie: Natalia Szafran-Kozakowska
http://bit.ly/MigracjeDoWikipedii

Wyjdź z roli biernego czytelnika - włącz się w tworzenie największego projektu edukacyjnego na świecie. Pokażemy jak Wikipedia wykorzystuje źródła, żeby walczyć z fake news i postprawdą; jak korzystać z Wikipedii jako narzędzia edukacyjnego (w szkole, na uczelni, w organizacji). Rozbudujemy umiejętności krytycznego myślenia i współpracy, oceny hierarchii źródeł i umiejętności cyfrowe. Dodatkowo garść wiedzy o prawach autorskich i wolnych licencjach.


24.06, 14:00-14:40 Plac Wolności
24.06, 15:00-15:40

LIVINGROOM STORYTELLING / SINGA Deutschland
http://bit.ly/LivingroomStorytelling


Działania SINGA tworzą przestrzeń do spotkania pomiędzy nowymi przybyszami i mieszkańcami, by dać im możliwość wymiany doświadczeń, tym samym kreując bardziej inkluzywne społeczeństwo. Dzięki nim każdy może przyjąć rolę gospodarza, niezależnie czy dopiero co przybył do miasta czy spędził w nim całe życie. Bo gdy pytania o przynależność stają się kwestią polityczną, dekonstrukcja reguł mówiących kto jest gościem, a kto gospodarzem gra kluczową rolę.


Szczegółowe informacje na stronie festiwalu: malta-festival.pl
idea: Ola JuchaczEvents

Date
Categories
Participants