ZAMEK Culture Centre

ZAMEK Z KSIĄŻEK / „Obie" \ Spotkanie z Justyną Bargielską i Iwoną Chmielewską


„Obie” (Wydawnictwo „Wolno”) to książka powstała w wyniku spotkania dwóch znakomitych i wyjątkowych autorek – poetki Justyny Bargielskiej i twórczyni książek obrazowych Iwony Chmielewskiej. To niezwykła opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, często przemilczanych i pomijanych. Opowieść o szczęściu i lękach bycia matką, kalejdoskopie emocji, o tajemnicy „dawania życia”, rozstawaniu się z dzieckiem, o uśmiechu przez łzy. To książka pełna symboli, która nie tylko prowokuje do zadawania wielu pytań, ale także pozwala za każdym razem odnajdywać w niej nowe znaczenia.  Rzadko zdarza się, że w rezultacie współpracy autorek o tak niezależnych osobowościach, powstaje dzieło skomponowane w sposób pozwalający na doskonałe współbrzmienie dwóch głosów. W „Obu” żaden z nich nie staje się dominujący. Tekst Bargielskiej przeobraża się niepostrzeżenie w wizualną historię Chmielewskiej, wypełnioną charakterystycznym dla jej języka światem motywów i zaskakujących połączeń. Wybitnie piękny picturebook zdecydowanie dla dorosłych!

prowadzenie: Jarosław Borowiec
współpraca: Wydawnictwo „Wolno”


Justyna Bargielska – poetka i pisarka. Autorka tomów poetyckich, m.in. "China Shipping" (2005), "Bach for my baby" (2012), "Nudelman" (2014). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, słoweński i bułgarski. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za tom poetycki "Dwa fiaty" (2009) oraz za prozatorski debiut "Obsoletki" (2010). W 2014 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę "Małe lisy". Mieszka w Warszawie.

Iwona Chmielewska – ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picturebook. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award (2011, 2013). Za książki "Pamiętnik Blumki" (2011) oraz "abc.de" (2015) nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis. Ostatnio opublikowała m.in.: "Kłopot" (2012), "O tych, którzy się rozwijali" (2013), "Królestwo dziewczynki" (2014), "W kieszonce" (2015). Mieszka w Toruniu.

Partners

Events

Date
Categories
Participants