ZAMEK Culture Centre

ZAMEK Z KSIĄŻEK: \warsztaty dla nauczycieli wf-u \i trenerów sportowych

Jest wiele raportów, które pokazują, że czytelnictwo wśród dzieci spada głównie w grupie młodych chłopców. „Czy kultura dla dzieci ma płeć? Dlaczego tracimy chłopców dla kultury i jak temu zapobiec?” – brzmiał, zaproponowany przez J. Olech, tytuł jednego z paneli na ubiegłorocznym Kongresie Kultury. „Gdzie są chłopcy? Dlaczego uciekają z bibliotek? Co robią w wolnym czasie?” – zapytali szwedzcy bibliotekarze („Szwecja czyta. Polska czyta” pod red. K. Tubylewicz i A.Diduszko-Zyglewskiej).

Odpowiedź była prosta: chłopcy w tym czasie najczęściej grają w piłkę. Pomysł, jak do nich trafić – zaskakujący (w pierwszej chwili), choć oczywisty (po namyśle): wciągnąć w promocję czytelnictwa kluby sportowe. „Najczęściej staramy się współpracować z trenerami, bo wychodzimy z założenia, że mają oni naturalny autorytet” – twierdzi Nina Frid z Kulturrådet, odpowiedzialna za projekty związane z promocją czytelnictwa. „Jeśli trener zacznie zachęcać chłopców do czytania, a może będzie też miał jakieś książki w sportowej szatni albo w autobusie wiozącym młodzież na zawody, zwiększy się prawdopodobieństwo, że młodzi sportowcy posłuchają starszego. Na pewno szybciej, niż gdyby przyszła do nich bibliotekarka”.

Idąc tym tropem, po raz drugi zapraszamy na Trening Czytania, czyli warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, ale także dla wszystkich nauczycieli zainteresowanych tą tematyką. Poprowadzą go Jerzy Borowczyk i Wojciech Hamerski z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Obaj pracują z Zakładzie Literatury Romantyzmu, obaj też są miłośnikami piłki nożnej, a także współautorami literackiej antologii „Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura” (Poznań 2012). Wojciech Hamerski przez kilka lat był głównym „selekcjonerem” portalu SztukaPilki.pl, promującego ciekawe wydarzenia piłkarsko-artystyczne.

W trakcie spotkania zaprezentujemy wartościowe utwory z dziedziny literatury młodzieżowej, mogące stanowić wprowadzenie w czytelniczy świat dla chłopców (i dziewczyn!) trenujących piłkę nożną, ale także uprawiających inne dyscypliny sportu.

Prowadzący zaproponują kilka pomysłów, za pomocą których nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy zajmujący się dziećmi i młodzieżą mogą zachęcać swoich podopiecznych do samodzielnych przygód lekturowych. Będzie przy tym mowa zarówno o klasycznych pozycjach z dziedziny literacko, jak i o nowszych utworach.

Prowadzenie: Jerzy Borowczyk, Wojciech Hamerski
wstęp: zapisy https://odnpoznan.pl/produkt,pl,konferencje,276.html
współpraca: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Partners

Events

Date
Categories
Participants